V Kórei rozpustili pobrežnú stráž, zlyhala pri havárii trajektu Sewol

Pobrežná stráž pomáha počas záchrany cestujúcich z potopeného trajektu 16. apríla 2014. Foto: TASR/AP

Soul 7. novembra (TASR) - Juhokórejský parlament odhlasoval dnes plány na rozpustenie a celkové zrušenie pobrežnej stráže v dôsledku vlny kritiky, ktorá sa na ňu vzniesla po tom, čo v apríli počas potápania trajektu Sewol nedokázala zachrániť stovky jeho cestujúcich. Informovala agentúra AP.

Schválený plán počíta s presunom zodpovednosti za pobrežnú stráž na Národnú policajnú agentúru (KNPA), ako aj s vytvorením nového širšieho bezpečnostného aparátu.

Reštrukturalizačný plán vstúpi do platnosti ihneď po podpise prezidentky Pak Kun-hje a odsúhlasení jej kabinetom, čo sa všeobecne považuje za formalitu.

Galéria: Záchrana ľudí z potápajúceho sa trajektu v Kórei

Juhokórejské úrady priznali, že okamžitý a razantnejší zásah pobrežnej stráže v prvej fáze aprílovej havárie trajektu by bol býval pomohol zachrániť viac životov.

Potopenie trajektu Sewol, pri ktorom zahynulo 300 ľudí, sa pre krajinu stalo jednou z najtraumatizujúcejších tragédií v posledných desaťročiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.