L.KOVAŘÍK: Lacná koruna je pre českých exportérov výhodou

Foto: TASR/AP

Bratislava 7. novembra (TASR) - Na Slovensku je pre väčšinu exportných firiem výhodou, že krajina je súčasťou eurozóny.

V Českej republike mnohí exportéri až také nadšenie pre euro nezdieľajú. Politika lacnej českej koruny je totiž pre nich výhodou. Potvrdil v diskusnej relácii na teraz.sk generálny riaditeľ Českej zbrojovky (CZ) Uherský Brod Lubomír Kovařík.

"Nám sa tento kurzový vývoj páči. Z našej produkcie ide 95 % na export. Preto je silný dolár a silné euro v náš prospech," zdôraznil Kovařík.

CZ Uherský Brod patrí k českým spoločnostiam, ktoré majú výrazne diverzifikovaný export. Vyváža do 90 krajín a väčšina z nich nepatrí do oblastí, kde sa platí eurom. V tomto roku očakáva, že jej tržby dosiahnu úroveň 3,4 miliardy Kč, čo je o 10 % viac ako vlani. Prijatie spoločnej meny by preto nemuselo byť pre ňu výhodné.

"Z nášho pohľadu by to nemuselo byť výhodné, pretože 50 % našich tržieb je v dolárov a len tretina v eurách," dodal Kovařík, ktorý upozornil aj na to, že Česká republika tak skoro neprijme euro.

"Česká republika ešte nie je pripravená na prijatie eura z pohľadu vnútorných nákladov na trhu práce," konštatoval Kovařík.

Česká národná banka (ČNB) aj na novembrovom zasadnutí bankovej rady potvrdila svoj záväzok v prípade potreby intervenovať na devízovom trhu na oslabenie kurzu českej koruny tak, aby udržiavala kurz domácej meny voči euru blízko úrovne 27 CZK/EUR. Banková rada zopakovala, že uvedený kurzový záväzok považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude intervenciami na devízovom trhu brániť prílišnému posilneniu kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR. Naopak, v smere oslabenia koruny ČNB ponechá, aby sa kurz pohyboval podľa vývoja ponuky a dopytu na trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.