V. MAKEJ: Svet je na pokraji novej studenej vojny

Vladimir Makej Foto: rts.rs

Moskva 18. novembra (TASR) - Konflikt na Ukrajine priviedol svet na pokraj novej studenej vojny, vyhlásil dnes bieloruský minister zahraničných vecí Vladimir Makej.

"Svet je v skutočnosti na pokraji novej studenej vojny. Politická kríza na Ukrajine enormne zvýšila nezhody a vytvorila vysoký stupeň vzájomnej nedôvery," citoval Makeja spravodajský server Sputnik na začiatku stretnutia predstaviteľov bieloruského a ruského ministerstva zahraničných vecí v Minsku.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na kolégiu povedal, že Moskva nemôže obnoviť Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE).

"Spojené štáty a ich spojenci výrazne pokročili pri vytváraní systému globálnej raketovej obrany. Situácia v oblasti kontroly konvenčných zbraní nie je o nič lepšia," citovala Lavrova agentúra TASS.

Rusko sa podľa ministra opakovane dožadovalo "rovnocennej bezpečnosti založenej na rovnováhe záujmov".

"Boli sme vyzvaní, aby sme obnovili realizáciu takzvanej zmluvy CFE... Je už dlho nefunkčná a nie je predmetom obnovenia," dodal Lavrov.

CFE podpísalo v roku 1900 22 štátov (vtedajších 16 členov NATO a šesť členov Organizácie Varšavskej zmluvy). Zmluva začala platiť v roku 1992. Rusko jednostranne vyhlásilo moratórium na CFE v decembri 2007 pre obavy z rozširovania NATO smerom na východ a v dôsledku amerického plánu vybudovania systému raketovej obrany v Európe, dodala agentúra TASS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.