USA a NATO slávnostne ukončili bojovú misiu v Afganistane

Predstavitelia spoločného velenia Medzinárodných síl bezpečnostnej pomoci (ISAF) dnes zvesili zo stožiara pred svojím sídlom v Kábule vlajku misie, čím oficiálne ukončili viac než desaťročie trvajúce bojové nasadenie v Afganistane. Foto: TASR/AP

Kábul 8. decembra (TASR) - Spojené štáty a Severoatlantická aliancia ukončili dnes slávnostne bojovú misiu v Afganistane, ktorá sa začala pred 13 rokmi po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Jej cieľom bolo zvrhnúť afganskú vládu vedenú Talibanom. Informovala o tom agentúra AP.

Predstavitelia spoločného velenia Medzinárodných síl bezpečnostnej pomoci (ISAF) dnes zvesili zo stožiara pred svojím sídlom v Kábule vlajku misie, čím oficiálne ukončili viac než desaťročie trvajúce bojové nasadenie v Afganistane.

Veliteľ amerických jednotiek a síl NATO v Afganistane generál John Campbell uviedol, že vojenská misia v tejto krajine bude mať odteraz už len výcvikovú a podpornú úlohu. Od 1. januára zostane podľa jeho slov v Afganistane len približne 13.000 príslušníkov spojeneckých vojsk. V čase vrcholiaceho nasadenia ich tam bolo zhruba 140.000. V priebehu 13 rokov trvajúceho konfliktu padlo v Afganistane celkovo 3387 spojeneckých vojakov, z toho 2254 Američanov.

Spojenecká misia v Afganistane sa končí v čase, keď extrémistické hnutie Taliban zintenzívnilo svoje útoky proti vládnym cieľom. Americký prezident Barack Obama nedávno povolil príslušníkom amerických síl, aby sa v rámci výcvikovej misie zapájali aj do bojových operácií proti príslušníkom Talibanu a teroristickej siete al-Káida.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • x

    "slavnostné" - pokrytectvo ! Kde je legitimita USA učiť druhych proti diskriminacii, ak ju - 150 rokov po zrušeni otroctva, a 50 rokov od "hnutia" maju, vo 'vlastnom dome' !?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.