USA predĺžili program zhromažďovania údajov o telefonátoch

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington 9. decembra (TASR) - Spojené štáty predĺžili kontroverzný program, ktorým Národná bezpečnostná agentúra (NSA) zhromažďuje údaje o telefonátoch.

Krátkodobé predĺženie umožní, aby NSA pokračovala v zhromažďovaní údajov o telefonátoch ďalších 90 dní, informovala s odvolaním sa na americké úrady v noci na dnes agentúra DPA.

Prezident USA Barack Obama inicioval reformy sledovacieho programu, Kongres však zatiaľ neschválil jeho návrh, aby údaje o telefonátoch uchovávali telekomunikačné firmy, nie vládna agentúra, čoho cieľom je zamedziť prípadnému zneužitiu týchto dát.

Edward Snowden Foto: TASR/AP

Program rozsiahleho zberu údajov o telefonátoch odhalil vlani bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, čo viedlo k domácemu i medzinárodnému pobúreniu nad špehovaním občanov USA i ich spojencov.

Obhajcovia programu zdôrazňujú, že získavané údaje sú potrebné pri pátraní po podozrivých teroristoch.

"Vláda víta príležitosť pracovať s novým Kongresom na realizácií zmien, ktoré žiada prezident," uviedli vo vyhlásení americké ministerstvo spravodlivosti a úrad riaditeľa národných spravodajských služieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.