Prvý konvoj s troskami malajzijského lietadla dorazil do Holandska

Austrálski, malajzijskí a holandskí vyšetrovatelia prehľadávajú trosky lietadla Boeing 777 letu MH17 pri dedine Rozsypne v Doneckom regióne na východe Ukrajiny 5. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Amsterdam 9. decembra (TASR) - Nákladné vozidlá s troskami malajzijského lietadla, ktoré sa v júli zrútilo na východe Ukrajiny, dorazili dnes do Holandska, kde ich budú skúmať vyšetrovatelia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pred leteckou základňou Gilze-Rijen v južnom Holandsku, kam by mali trosky doviezť popoludní, už čakali príbuzní mŕtvych pasažierov a členov posádky. K nákladným autám ich však počas vykladania trosiek nepustia.

Boeing 777 malajzijských aerolínií sa zrútil na východe Ukrajiny 17. júla, keď letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Dve tretiny obetí tvorili občania Holandska, ktoré vedie medzinárodné vyšetrovanie. Podľa predbežného skúmania bolo lietadlo zostrelené, nie je však stále známe, kto je za nešťastie zodpovedný. Z činu sa navzájom obviňujú proruskí separatisti a ukrajinská vláda.

Rodiny obetí protestovali proti pomalému postupu holandských úradov a jedna z ich skupín minulý týždeň vyzvala na to, aby vyšetrovanie prevzal vyslanec OSN.

Holandsko spustilo v prípade najväčšie trestnoprávne vyšetrovanie vo svojej histórii a dohliadalo na zber trosiek ukrajinskými pohotovostnými zložkami.

Trosky previezli na základe dohody medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny, sprostredkovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Konvoj vozidiel vyrazil z Ukrajiny minulý týždeň.

Holandský Vyšetrovací výbor pre bezpečnosť (OVV) uviedol, že trosky budú skúmať v špeciálnom hangári, kde každý úlomok odfotia, preskenujú a kategorizujú. Experti sa následne pokúsia lietadlo rekonštruovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.