Rusko bude reagovať na posilňovanie protiraketovej obrany USA

Protilietadlový raketový systém S 300 v palebnom postavení Foto: TASR/Daniel Veselský

Moskva 9. decembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyhlásil, že v istej etape budovania protiraketovej obrany USA bude Moskva nútená adekvátne zareagovať. Súčasne však zdôraznil, že Rusko sa nedá zatiahnuť do nákladných pretekov v zbrojení, ale určite sa postará o vlastnú bezpečnosť.

V rozhovore pre agentúru RIA Novosti Lavrov pripomenul nedávne konštatovanie prezidenta Vladimira Putina, že pokračujúce práce na vytvorení globálneho systému protiraketovej obrany USA, a to aj v Európe, predstavujú nielen hrozbu pre bezpečnosť Ruska, ale aj celého sveta, a to v podobe narušenia strategickej rovnováhy síl.

Uviedol tiež, že USA ignorujú znepokojenie Ruska v súvislosti so svojimi plánmi na protiraketovú obranu v Európe. Konkrétne uviedol zámer Spojených štátov začať na budúci rok rozmiestňovať na území Rumunska a Poľska systémy protiraketovej obrany, ktoré môžu byť využité na odpaľovanie rakiet stredného doletu, napríklad typu Tomahawk. Zdôraznil, že Moskva je odhodlaná plniť Dohovor o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu.

Pokiaľ ide o vzťahy s NATO, Lavrov uviedol, že sa ocitli v najvážnejšej kríze od konca studenej vojny. Upozornil, že NATO pokračuje v politike zdržiavania Ruska, podniká kroky na upevnenie svojho vojenského potenciálu a posilňovania svojej vojenskej prítomnosti pri hraniciach s Ruskom.

Konštatoval, že kontakty s NATO v oblasti vojenskej a civilnej spolupráce sú síce prerušené, ale podľa Moskvy je nutné, aby "kanály na politický dialóg boli otvorené". Dodal, že plnením tejto úlohy je poverené stále zastúpenie Ruska v sídle NATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.