Slovenské stavebníctvo začne v budúcich dvoch rokoch mierne rásť

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 9. decembra (TASR) – Slovenské stavebníctvo v budúcich dvoch rokoch mierne porastie, a to o 1,9 % v roku 2015 a o 3,2 % v roku 2016.

Súbežne s ním sa budú stavebným firmám pozvoľne zvyšovať tržby. Mierne rastie aj podiel firiem, ktoré už majú zákaziek viac než pred rokom. Vyplýva to z najnovšej štvrťročnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research.

"Stavebníctvo by sa malo stabilizovať a veľmi mierne rásť. Už by nemalo dochádzať k ďalším poklesom, sektor by sa mal začať dvíhať," naznačil jej riaditeľ Jiří Vacek na dnešnom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave. Môžu za to podľa neho najmä zvýšené investície štátu. Polovica stavebných firiem očakáva, že tieto budú ťahúňom sektora aj v nasledujúcom období.

Vo zvýšenú aktivitu súkromných investorov verí o niečo viac než tretina šéfov spoločností. "Privátny sektor tvorí viac ako 60 % celkového objemu stavebníctva. Pokiaľ privátny sektor nezačne investovať, nemôže dôjsť k veľkému skokovému zlepšeniu," domnieva sa Vacek.

Dobrou správou pre stavebné firmy by mohol byť podľa neho fakt, že o 2,9 % viac práce predpokladá sedem z desiatich riaditeľov projektových spoločností, teda tých, ktorí sú na začiatku reťazca u prípravy budúcej výstavby a rekonštrukcií. S rastúcim objemom zákaziek by mali podľa dvoch tretín šéfov stavebných firiem stúpať aj tržby. V roku 2015 predpovedajú zvýšenie obratu o 2,8 %.

Vacek však poukázal na to, že problémy by firmám mohli spôsobiť stratové zákazky. Podľa aktuálnych výsledkov majú firmy zazmluvnených až 15 % zákaziek, ktoré buď budú stratové, alebo v lepšom prípade skončia na nule.

V roku 2016 porastie stavebníctvo podľa analýzy v priemere o 3,2 %. "Ide o veľmi pozvoľný rast, nie je tam zatiaľ žiadny skokový nárast, a to najmä z toho dôvodu, že tam chýba ten privátny sektor," uzavrel Vacek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.