Prevádzkovateľ reaktorov bude zodpovedať za škodu do 300 mil. eur

Na snímke zľava chrbtom minister obrany SR Martin Glváč, minister dopravy SR Ján Počiatek, v pozadí predseda vlády SR Robert Fico, chrbtom minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a v pozadí minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 122. schôdze vlády SR v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. decembra (TASR) - Prevádzkovateľ zariadenia s jadrovými reaktormi slúžiacimi na energetické účely bude zodpovedať v etape ich uvádzania do prevádzky, respektíve počas prevádzky za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda, najviac do výšky 300 miliónov eur.

Vyplýva to z návrhu zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí, ktorý na dnešnej schôdzi prerokovala a schválila vláda SR.

V prípade jadrovej škody s jadrovými reaktormi slúžiacimi výlučne na vedecké, pedagogické alebo výskumné účely sa podľa Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR v zákone navrhuje zodpovednosť najviac v rozsahu 185 miliónov eur za každú jadrovú udalosť. Do výšky 185 miliónov eur bude prevádzkovateľ zodpovedať aj za jadrovú škodu pri každej preprave rádioaktívnych materiálov.

"Prevádzkovateľ je povinný kryť svoju zodpovednosť za jadrovú škodu do ustanovených limitov poistením alebo finančnou zábezpekou. Na finančnú zábezpeku nemôžu byť použité verejné zdroje," navrhuje v zákone ÚJD.

Na konanie vo veci náhrady jadrovej škody je príslušným súdom v prvom stupni Okresný súd Nitra, pričom jeho obvodom je celé územie Slovenskej republiky. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.