Francúzsky prezident varuje pred cestami do oblastí, kde hrozí únos

Prepustený Francúz Serge Lazarevic (vľavo) objíma francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandeho po príchode na vojenské letisko Villacoublay, západne od Paríža 10. decembra 2014. Foto: TASR/AP

Paríž 10. decembra (TASR) - Bývalý francúzsky rukojemník Serge Lazarevic, ktorého tri roky v Mali zadržiavali islamisti, sa dnes ráno vrátil do vlasti, kde ho okrem príbuzných privítal aj francúzsky prezident Francois Hollande. Hollande pri tejto príležitosti vystríhal občanov pred cestami do nebezpečných oblastí.

Okolnosti Lazarevicovho prepustenia nie sú známe, ale Hollande poprel, že by Francúzsko jeho únoscom vyplatilo výkupné. Na oslobodení francúzskeho občana sa podieľali aj vlády Mali a Nigeru.

Lazarevica v roku 2011 na severe Mali uniesli ozbrojenci skupiny al-Káida islamského Maghribu (AQIM). Na slobodu sa dostal v utorok, potom ho previezli do Nigeru, odkiaľ odcestoval do Francúzska. Na letisku Villacoublay pri Paríži ho privítali dnes ráno.

Novinárom na letisku Lazarevic povedal, že "byť rukojemníkom je dosť ťažké. Nezabudnite, že byť slobodným človekom znamená dávať si na seba pozor. Keď sa ocitnete na pokraji smrti, o to viac myslíte na život." Lazarevic sa súčasne poďakoval "francúzskemu ľudu a vláde", že sa zasadili za jeho oslobodenie.

Hollande vo svojom príhovore uviedol, že ako prezident si dal za cieľ dosiahnuť prepustenie všetkých francúzskych občanov zadržiavaných ako rukojemníci - Lazarevic bol posledným z nich. Prezident si uctil pamiatku tých zajatých Francúzov, ktorí sa prepustenia nedožili, vrátane Philippa Verdona, ktorého uniesli spolu s Lazarevicom a únoscovia ho zabili v júli 2013.

Hollande v príhovore vyzval francúzskych občanov, aby sa nevydávali na cesty do krajín, kde je potenciálne riziko, že sa môžu stať terčom únosu.

Lazarevica jeho únoscovia zadržiavali v oblasti mesta Kidal na severe Mali, informovali dnes francúzske médiá. V novembri AQIM zverejnila video, na ktorom Lazarevic prosí Hollanda, aby urobil všetko pre jeho oslobodenie. Uviedol tiež, že trpí vysokým krvným tlakom a má bolesti obličiek.

Novinárom dnes po vystúpení z lietadla povedal, že sa cíti dobre, "vo forme", a dodal, že v zajatí schudol "zo 20 kíl". Podľa Elyzejského paláca vzhľadom na podmienky a dĺžku času, čo strávil v zajatí, je Lazarevic v "relatívne dobrom zdravotnom stave".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.