Tvrdé metódy vypočúvania neviedli k vypátraniu bin Ládina

bin Ládin Foto: TASR/AP

Washington 10. decembra (TASR) - Správa amerického Senátu o tvrdých metódach vypočúvania Ústrednej spravodajskej služby (CIA) konštatuje, že tieto praktiky neviedli k vypátraniu a zabitiu Usámu bin Ládina, napísala dnes agentúra AP.

Po tom, ako príslušníci amerických špeciálnych jednotiek SEALs zabili v roku 2011 bin Ládina, predstavitelia CIA neverejne kongresmanom povedali, že kľúčovú úlohu pre operáciu mali informácie získané krutými výsluchmi.

Vtedajší riaditeľ CIA Leon Panetta toto tvrdenie zopakoval aj verejne a našli si cestu do kritikmi oceneného filmu o tejto operácii, 30 minút po polnoci (Zero Dark Thirty), v ktorom väzeň prezradí totožnosť bin Ládinovho kuriéra abú Ahmada Kuwajtího po mučení v tajnej väznici CIA. Ukázalo sa, že vodca al-Káidy žil v Kuwajtího dome, preto vypátranie posla bolo kľúčom k nájdeniu bin Ládina.

Príbeh CIA, rovnako ako hollywoodsky, však nie je pravdivý, píše sa v správe senátneho výboru pre tajné služby o vypočúvacích praktikách CIA, ktorú zverejnili v utorok a ktorá rozsiahlo cituje záznamy samotnej tajnej služby.

Predstavitelia CIA to popierajú a trvajú na tom, že väzni podrobení nátlakovým metódam poskytli rozhodujúce detaily.

"Preskúmanie záznamov CIA ukázalo, že prvotné spravodajské informácie, ako aj informácie, ktoré CIA označila za najdôležitejšie alebo najcennejšie o abú Ahmadovi Kuwajtím, nesúviseli s používaním rozšírených metód vypočúvania CIA," uvádza správa senátorov.

"V spätnom pohľade je nemožné vedieť, či by sme mohli získať... rovnaké informácie, ktoré nám pomohli nájsť bin Ládina, bez použitia rozšírených metód," reagovala CIA v písomnom vyhlásení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.