Pravidlá určovania otcovstva sa meniť nebudú

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 10. decembra (TASR) - Pravidlá určovania otcovstva sa meniť nebudú. Plénum dnes nepodporilo novelu zákona o rodine od Alojza Hlinu (nezaradený), ktorý chcel sťažiť priznávanie otcovstva mužom s deťmi od viacerých žien.

Ak sa za otca dieťaťa vyhlasuje muž, ktorý má, alebo mal deti s viac ako dvoma ženami, podľa novely by mal potrebovať k vyhláseniu rodičov o každom jeho ďalšom otcovstve testy DNA. V súčasnosti platí, že ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. V tomto prípade sa za otca považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Toto ustanovenie chcel Hlina sprísniť v prípade, že otec má deti s viac ako dvoma ženami. Takto by mal byť povinný predložiť matričnému úradu alebo súdu porovnanie profilu DNA tohto dieťaťa s profilom DNA svojej osoby ako otca.

Svoj návrh Hlina vysvetľoval zámerom šetriť prostriedky štátu zamedzením zneužívania tohto inštitútu zo strany nie skutočných otcov, "a to najmä s cieľom získať rôzne štátne sociálne dávky ako napr. sirotské pre deti". Podrobnosti o testoch DNA malo podľa Hlinu ustanoviť Ministerstvo vnútra SR všeobecne záväzným právnym predpisom. Ceny takýchto testov sa pohybujú v desiatkach až v stovkách eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.