Program na finančnú pomoc obciam nebude, návrh Beblavého neprešiel

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. decembra (TASR) – Program na finančnú pomoc obciam sa na Slovensku nezavedie. Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý totiž pri dnešnom hlasovaní neuspel so svojím návrhom. Plénum ho neposunulo do druhého čítania.

Beblavý chcel zaviesť do praxe program na pomoc obciam, z ktorého by mohli získať financie na zníženie dlhu či na spätné odkúpenie majetkových podielov so zásadným významom pre danú obec. Svoj zámer zapracoval do návrhu zákona o finančnej pomoci obciam.

"Program by bol otvorený pre všetky obce a mestá na Slovensku, ako aj pre mestské časti v Bratislave a Košiciach," opisoval poslanec. V oboch prípadoch by štát podľa neho poskytol návratnú finančnú výpomoc za podmienky, že obec priloží na rovnaký účel rovnaký objem peňazí. "Inými slovami, ak by obec získala na zníženie dlhu od štátu 500.000 eur, musela by sama prispieť tiež 500.000 eurami a dlh znížiť o milión eur," vyčíslil.

Beblavý navrhoval túto pomoc obciam financovať z príjmov z privatizácie 49-% podielu štátu v spoločnosti Slovak Telekom, ktorú už vláda schválila. Odhady podľa neho hovoria o tom, že štát by za podiel mohol získať do miliardy eur. Navrhoval preto, aby sa polovica z tejto sumy použila práve na pomoc samosprávam.

Na poslancov NR SR čakajú v priebehu dnešného dňa ďalšie návrhy zákonov, hovoriť sa však bude aj o vyslaní slovenských vojakov do Afganistanu. Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku Antonína Cicoňa (Smer-SD), ktorého zaujíma, čo je hlavným dôvodom vypovedania zmluvy Slovenským elektrárňam o prevádzkovaní Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Marian Záhumenský (Smer-SD) chce zase vedieť, ako premiér hodnotí podmienky, za ktorých bola prenajatá Vodná elektráreň Gabčíkovo Slovenským elektrárňam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.