Maximálna štátna prémia sporenia sa nezvýši zo 66 na 100 eur

Helena Mezenská nepresadila zvýšenie štátnej prémie pri stavebnom sporení. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. decembra (TASR) – Maximálna suma štátnej prémie stavebného sporenia sa nezvýši zo súčasných 66,39 eur na 100 eur. Poslanci Národnej rady (NR) dnes neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o stavebnom sporení, ktorý plénu predložila opozičná poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská.

Poslankyňa chcela zároveň novelou zdvihnúť minimálnu hranicu percentuálneho podielu, z ktorého sa vypočítava štátna prémia. Mezenská upozornila, že opatrenie Ministerstva financií SR zo septembra stanovilo maximálnu výšku štátnej prémie aj v roku 2015 na 66,39 eur. "Rozdiel oproti predošlým rokom však spočíva v tom, že na získanie tejto maximálnej štátnej prémie budú sporitelia musieť nasporiť výrazne viac," vysvetila.

Ako vyčíslila, kým tento rok bolo pri percentuálnom podiele 8,5 % pre získanie maximálnej prémie od štátu potrebné nasporiť 781,06 eur, v roku 2015 to má byť pri podiele 5,5 % až 1207,09 eur. Vláda podľa nej prijíma také opatrenia, že sporiteľ musí každý rok nasporiť vyššiu sumu, no "odmena" vo forme štátnej prémie je pre neho od roku 2006 nemenná.

"Štát v ostatnom období v oblasti podpory bývania nielenže stagnuje, ale dokonca rezignuje na odôvodnené potreby obyvateľov, ktorým náklady na zabezpečenie si vlastného bývania neustále rastú," argumentovala poslankyňa.

Návrhom zákona chcela preto zvýšiť maximálnu výšku štátnej prémie stavebného sporenia, a to zo 66,39 eur na 100 eur. Súčasne navrhovala zvýšiť minimálnu hranicu percentuálneho podielu, z ktorého sa vypočítava štátna prémia, z 5 % na 9 % z ročného vkladu. Takto by podľa nej občanovi stačilo ročne nasporiť najviac 827 eur, aby získal maximálnu štátnu prémiu vo výške 100 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.