Investori nebudú môcť ovplyvňovať cenu svojich energií

Na snímke v popredí poslanec NRSR Martin Poliačik (SaS) Bratislava 11. decembra (TASR) – Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik chcel v návrhu novely zákona o energetike umožniť investorom zvážiť výhodnosť investície do vlastnej distribučnej sústavy alebo siete a získať tak priamy vplyv na cenu energií. S návrhom však v pléne neuspel, Národná rada (NR) SR ho pri dnešnom hlasovaní neposunula do druhého čítania.

Poliačik chcel novelou dosiahnuť, aby sa pri investičnom zámere výstavby energetického zariadenia, distribučnej sústavy alebo distribučnej siete na vymedzenom území neprihliadalo na už existujúce alebo plánované distribučné sústavy. Podľa súčasného znenia zákona je totiž ich prítomnosť eliminačným faktorom a dôvodom pre ministerstvo na zamietnutie žiadosti o ich výstavbu.

"Investor tak momentálne stráca možnosť vybudovania si vlastnej distribučnej sústavy alebo distribučnej siete s priamym prístupom do prenosovej sústavy alebo prepravnej siete. Pokiaľ by mu toto bolo umožnené, vyhol by sa tak cene za distribúciu, ktorú si účtuje súčasný prevádzkovateľ distribučnej siete alebo distribučnej sústavy, a získal by tak možnosť túto významnú položku distribučných poplatkov si sám ovplyvňovať," zdôvodnil Poliačik.

Na posúdenie žiadosti investora a vydanie osvedčenia je dnes potrebné vyjadrenie prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo siete. Toto ustanovenie podľa zákonodarcu v praxi znamená právo veta a zamedzuje tak napríklad výrobným podnikom s vysokou spotrebou energií napojiť sa priamo na prenosovú sústavu alebo prepravnú sieť.

Opozičný poslanec zároveň upozornil, že významnou zložkou ceny energií sú práve distribučné poplatky, z ktorých cena za distribúciu účtovaná prevádzkovateľom distribučnej sústavy alebo siete je spravidla najvyššou položkou. "Najmä priemyselné podniky sa z tohto dôvodu sťažujú na vysoké ceny energií, ktoré ich produkciu v porovnaní s produkciou z iných štátov Európskej únie s nižšími cenami energií konkurenčne znevýhodňujú a priamo ich tým poškodzujú," argumentoval.

Novela zákonníka práce tiež neprešla

Zákonník práce (ZP) sa upravovať tiež nebude. Plénum Národnej rady (NR) SR dnes neposunulo do druhého čítania jeho novelu, ktorú navrhovali poslanci zo SaS Jozef Mihál a Jana Kiššová.

Návrhom chceli podľa ich slov zo Zákonníka práce odstrániť absurdnosť, a to, že medzi predpisy na úseku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci patria aj dopravné predpisy. V praxi je dopad tohto ustanovenia podľa poslancov taký, že všetci zamestnávatelia musia zamestnancov, ktorí pri plnení pracovných úloh využívajú osobné motorové vozidlá, posielať na pravidelné preškolenia z dopravných predpisov.

To ale podľa zákonodarcov zaťažuje firmy finančne aj organizačne. Každý držiteľ vodičského oprávnenia je pritom podľa nich povinný pri jeho získaní preukázať teoretické vedomosti i praktické zručnosti.

Bežným držiteľom vodičských preukazov tak tieto vedomosti a zručnosti stačia do konca života, zatiaľ čo zamestnanci, ktorí v práci využívajú autá, sú povinní v pravidelných intervaloch navštevovať platené preškolenia. "Tie sú často iba formálnym opakovaním notoricky známych skutočností," dodali predkladatelia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.