Jaceňuk žiada medzinárodných veriteľov o konferenciu o ďalšej pomoci

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: TASR/AP

Kyjev 11. decembra (TASR) - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes požiadal medzinárodných veriteľov, aby usporiadali konferenciu o ďalšej finančnej pomoci pre jeho krajinu, ktorej hrozí štátny bankrot. Informovala o tom agentúra Reuters.

Jaceňuk v parlamente vyhlásil, že Ukrajina potrebuje pomoc Západu, aby prežila a vyhla sa bankrotu. Avizoval, že na konferencii by sa zároveň schválil aj plán zotavovania Ukrajiny.

Medzinárodný menový fond (MMF) tento týždeň oznámil, že Ukrajina bude potrebovať ďalších 15 miliárd USD (12,10 miliardy eur) nad rámec už schválenej finančnej pomoci vo výške 17 miliárd USD, aby sa udržala nad vodou. Fond zároveň upozornil západné vlády, že dieru v ukrajinských financiách musia čo najskôr zaplniť, aby sa Kyjev vyhol finančnému kolapsu.

Podľa nemenovaných západných predstaviteľov sa však návrh na takéto masívne zvýšenie finančnej pomoci stretol len s "vlažnou podporou" veriteľov. Na príčine sú vlečúce sa hospodárske a administratívne reformy, ktoré sú podmienkou už prvého balíka finančnej pomoci.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici potvrdil, že Európska komisia zvažuje poskytnutie ďalšieho záchranného balíka Kyjevu. Ale taliansky minister financií Pier Carlo Padoan, ktorý v utorok (9.12.) predsedal rokovaniam svojich rezortných kolegov o finančnej situácii na Ukrajine, sa domnieva, že Európska únia by mala zmobilizovať svoje finančné zdroje až potom, keď Kyjev "vyvinie väčšie úsilie pre zavádzaní reforiem".

Ukrajinský premiér Jaceňuk, ktorý obhájil svoj post v nedávnych parlamentných voľbách, tvrdí, že jeho kabinet je pripravený uskutočniť nepopulárne reformy, vrátane ráznych škrtov vo výdavkoch, či tvrdých opatrení proti tieňovej ekonomike.

(1 EUR = 1,2392 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.