Zomrela Colleen McCulloughová, autorka bestselleru Vtáky v tŕní

Colleen McCulloughová Foto: Facebook

Sydney 29. januára (TASR) - Vo veku 77 rokov zomrela austrálska spisovateľka Colleen McCulloughová, autorka svetového bestselleru Vtáky v tŕní.

Oznámila to dnes austrálska televízia ABC NEWS, podľa ktorej spisovateľka zomrela v nemocnici na ostrove Norfolk východne od Austrálie, kde bývala.

Colleen McCulloughová sa na rodila 1. júna 1937 vo Wellingtone v austrálskom štáte Nový Južný Wales a väčšinu detstva strávila v najväčšom meste krajiny, Sydney. Jej matka bola Novozélanďanka maorského pôvodu a jej otec írsky prisťahovalec.

Vyštudovala neurológiu a neskôr pôsobila ako výskumníčka na prestížnej Yaleovej univerzite v USA. Práve počas desaťročného pobytu v Spojených štátoch napísala svoj prvý román Tim (1974), ako aj svoje najznámejšie dielo Vtáky v tŕní (The Thorn Birds, 1977).

Spisovateľský úspech jej koncom 70. rokov minulého storočia umožnil vzdať sa vedeckej kariéry, presťahovať sa na tichomorský ostrov Norfolk a venovať sa prevažne písaniu. Tam stretla svojho o 13 rokov mladšieho manžela Rica Robinsona, s ktorým sa vo veku 46 rokov zosobášila.

Z McCulloughovej ďalšej tvorby zaznamenala medzinárodný úspech séria historických románov z obdobia antického Ríma, ktorá zachytáva dramatické udalosti z posledných desaťročí rímskej republiky.

Jedna z jej posledných vydaných kníh, The Independence of Miss Mary Bennet (2008), vzbudila kontroverzie kvôli prepracovaniu postáv zo slávneho románu Jane Austenovej Pýcha a predsudok. Jej úplne posledným vydaným dielom je román Bittersweet z roku 2013.

V ostatných rokoch ju trápili vážne zdravotné problémy: strácala zrak a zápasila s ťažkou artritídou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.