Beblavý dal na Pavlisa podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 29. januára (TASR) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý sa dnes obrátil na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií s podaním na ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD) pre podozrenie z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov. Mal sa ho dopustiť v súvislosti s kauzou Port Service. Podľa poslanca by mohol prísť až o 24 mesačných platov.

Beblavý pripomenul, že minister mal v roku 2006 požičať obchodnej spoločnosti Port Service spolu 22.000 eur na to, aby mohla zaplatiť súdny poplatok. Pohľadávku mal podľa ústavného zákona vykázať vo svojom majetkovom priznaní. Ako upozornil, to sa nestalo v žiadnom z priznaní za roky 2006 až 2013.

"Ak teda pohľadávka naozaj existovala, prípadne existuje, dopustil sa minister až osemnásobného porušenia ústavného zákona, čo by znamenalo až do 24 mesačných platov. Podnet však môže slúžiť na objasnenie toho, aký je presne vzťah ministra s firmou Port Service a odkedy – dokedy existoval," priblížil Beblavý.

Navrhuje preto, aby výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v rámci dokazovania požiadal Okresný súd Bratislava I o zápisnice z valných zhromaždení a dozornej rady Port Service, ako aj rozhodnutia jej akcionára. Zároveň si má od Finančného riaditeľstva SR vypýtať daňové priznania a účtovné závierky firmy za roky 2006 až 2013. Samotná spoločnosť má podľa poslanca výboru poskytnúť doklad preukazujúci splatenie dlhu, ktorý mal vzniknúť na základe Pavlisovej pôžičky.

Opozícia tento týždeň vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby odvolal Pavlisa z funkcie pre konflikt záujmov, do ktorého sa mal dostať pre súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Firma, v ktorej bol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Pavlis jej mal podľa opozície pomáhať z funkcie člena dozornej rady FNM i z kresla ministra.

Minister kauzu označil za vykonštruovanú a akékoľvek spojenie s firmou od roku 2006 odmieta. Premiér v stredu (28.1.) vyhlásil, že na Pavlisovo odvolanie zatiaľ dôvod nevidí. Medializovanými informáciami okolo prípadu sa dnes bude zaoberať mimoriadny parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti aj za účasti Pavlisa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.