Vývoj na Ukrajine znepokojil G7: Varuje pred neplnením dohôd z Minska

Na archívnej snímke zamestnanci opravujú vlajky členov G7 a Európskej únie na summite G7, 5. júna 2014 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Washington 14. februára (TASR) - Skupina siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta - G7 - je naďalej veľmi znepokojená vývojom situácie na východe Ukrajiny a naliehavo vyzýva všetky zainteresované strany, aby striktne rešpektovali závery nedávnej schôdzky v Minsku. G7 súčasne vyjadrila pripravenosť prijať "príslušné opatrenia" voči tým, ktorí porušia minskú dohodu, uvádza sa vo vyhlásení G7 zverejnenom v noci nadnes washingtonským Bielym domom.

Štvrtková dohoda z Minska predpokladá prímerie, ktoré na východe Ukrajiny má začať platiť o polnoci na nedeľu. Napriek dohode násilnosti na východe Ukrajiny neutíchajú a aj v piatok si opäť vyžiadali obete na životoch. G7 vyjadrila znepokojenie nad situáciou, najmä v súvislosti s vývojom v meste Debaľceve.

G7 konštatuje, že realizácia balíka dohôd z Minska otvára cestu k trvalému a pokojnému riešeniu situácie na východe Ukrajiny. "Všetky strany sa v najbližších dňoch musia zdržať krokov, ktoré by mohli zabrániť začiatku platnosti prímeria," uviedla G7, ktorá varovala, že je pripravená prijať "príslušné opatrenia" proti tým, ktorí porušia dohody z Minska.

Spojené štáty v piatok znova obvinili Rusko z pokračujúcich dodávok zbraní pre proruských separatistov na východe Ukrajiny, a to krátko pred tým, ako v noci na nedeľu nadobudne platnosť prímerie, dohodnuté účastníkmi schôdzky v tzv. normandskom formáte.

"Sme veľmi znepokojení pokračovaním bojov...a informáciami týkajúcimi sa tankov a dodatočných raketových systémov prichádzajúcich v posledných dňoch z druhej strany hraníc, z Ruska," uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.