Porošenkov poradca Saakašvili: Všetci vieme, že Putin sa nezastaví

Gruzínsky exprezident Michail Saakašvili Foto: TASR/AP

Kyjev 14. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok odpísal výnos o vymenovaní bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho za svojho osobitného poradcu. Okrem toho ho vymenoval aj za predsedu konzultatívnej medzinárodnej rady pre reformy na Ukrajine. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Podľa agentúry Ukrinform Saakašvili v noci nadnes v programe ukrajinskej televízie 24 nazvanom Šuster LIVE vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin "sotva zastaví svoje útoky" na východe Ukrajiny, ale po schôdzke normandskej štvorky "je Západ zodpovedný" za budúcnosť Ukrajiny.

Vysvetlil, že účasťou na rokovaniach v Minsku "západní vyjednávači zobrali na seba časť zodpovednosti za to, čo bude". "Všetci vieme, že Putin sa nezastaví, pri prvej možnej príležitosti pôjde ďalej. Ale keď ďalší raz vyrazí do útoku, už to nebude rusko-ukrajinská vojna, ale bude to jeho vojna s celým Západom...", varoval Saakašvili.

Gruzínsky exprezident uviedol, že "Západ síce stále váha, ale aj tak je oveľa silnejší". "Keď niekto (Západu) siahne na jeho základné záujmy, dokáže sa tomu postaviť," zdôraznil Saakašvili.

Vyhlásil, že Putin šiel na rokovania do Minska v nádeji, že sa mu podarí "Západ rozhádať: Francúzov s Nemcami, Ameriku s Európu", pričom kalkuloval s ich nezhodami v názoroch. "Nepodarilo sa mu to," konštatoval Saakašvili, ktorý za rozhodujúce označil vyhlásenia Washingtonu po skončení rokovaní v Minsku, že USA sú potenciálne pripravené dodať Ukrajine zbrane.

Podľa Saakašviliho každý deň prímeria na Ukrajine treba využiť na posilnenie ukrajinskej armády a vybojovať mier, potom začať s reformami, boj s korupciou a "byť veľmi opatrný pri plnení podmienok".

Michail Saakašvili bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-13. Spočiatku úspešný a obľúbený politik začal byť po prehratej vojne s Ruskom - v roku 2008 - terčom obvinení z autoritárstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.