Na internete budú všetky súdne rozsudky, sľúbil rezort spravodlivosti

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 14. februára (TASR) – Odtajniť hodnotenie práce sudcov, skvalitniť zverejňovanie súdnych rozhodnutí a zverejňovať menný zoznam prokurátorov - takéto záväzky si v oblasti justície dala vláda v Akčnom pláne Iniciatívy pre otvorené vládnutie v SR na roky 2014 a 2015. Materiál schválili ministri v stredu (11.2.)

K medzinárodnej iniciatíve Partnerstvo pre otvorené vládnutie sa prihlásila predošlá vláda Ivety Radičovej, ktorá stanovila záväzky na roky 2012 - 2013. Kabinet Roberta Fica v iniciatíve pokračuje druhým cyklom.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec vyzdvihol najmä záväzok zlepšiť zverejňovanie súdnych rozhodnutí. Chce zabezpečiť, aby boli včas zverejňované všetky rozsudky, ako to ukladá zákon. Zároveň prisľúbil, že sa zlepšia možnosti vyhľadávania v nich.

Borecov rezort pripustil, že aj napriek zákonnej povinnosti dnes nie sú zverejňované všetky rozhodnutia. Povinnosť zaviedla predošlá vláda od 1. mája 2011. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko odhadla, že za rok 2012 nebolo zverejnených najmenej 50.000 z celkového počtu vyše 400.000 rozsudkov.

Podľa ministra príčinou toho je nedostatok administratívnych síl na súdoch. Rozhodnutia sa pred zverejňovaním anonymizujú, čo sa dnes robí manuálne. „Je to v prvom rade administratívna otázka, ale toto riešime celé v balíku financovania justície, o ktorom teraz rokujeme s ministrom financií,“ prisľúbil zvýšenie kapacít na súdoch. Systém zverejňovania chce ministerstvo modernizovať. Zmeny by sa mali udiať do konca tohto roka.

Prijatý akčný plán v parlamente kritizovala poslankyňa NR SR a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Označila ho za čisto formálny, vládna strana podľa nej len „vypúšťa dymovú clonu“. "Minister spravodlivosti dostal tiež úlohu zanalyzovať súčasný stav zverejňovania súdnych rozhodnutí, pretože nie všetky súdy si plnia povinnosti zverejňovať všetky svoje rozhodnutia. Takže to, čo mal minister robiť od nástupu do funkcie, dostal za úlohu do júna 2015," kritizovala Žitňanská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.