O majetkových priznaniach sa už malo diskutovať, zatiaľ sa to odložilo

Peter Pellegrini Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 14. februára (TASR) - Debaty medzi vládnym Smerom-SD a opozíciou o prísnejších majetkových priznaniach sa zatiaľ nekonali. Šéf parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) ešte 20. januára povedal, že sa rozhovory pod vedením podpredsedu NR SR Miroslava Číža (Smer-SD) obnovia počas schôdze pléna, ktorá sa skončila v piatok (13.2.). K ničomu však nedošlo.

"Nestretli sme sa ešte, niektoré veci bolo treba prekonzultovať technicky, medzitým sa stala aktuálnou otázka mimoriadnej schôdze (opozícia chce odvolávať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, pozn. TASR). Opozícia má pocit, že sme niečo začali riešiť cez médiá, pritom sme sa ešte nestretli. Musíme preto zvážiť mechanizmy, ako sa do toho pustiť," povedal pre TASR Číž. Počas najbližšej riadnej schôdze NR SR, ktorá bude v marci, vidí priestor na rozhovory reálne.

Podľa Miroslava Kadúca (OĽaNO) je tragikomické, ako sa štandardní politici pokúšajú zakryť svoje majetky. "Ľudia požadujú odkrytie majetkov, Smer-SD sľubuje, že tak urobí, my do nich búšime, že sa nič nedeje, ale oni sa na tom len dobre bavia tretí rok," povedal.

Lucia Žitňanská (Most-Híd) si myslí, že nekonanie v tejto veci svedčí o nezáujme strany Smer-SD tento problém riešiť. "Zatiaľ sa to javí tak, že sa to nezmenilo ani po výmene predsedu parlamentu," podotkla.

Martin Poliačik (SaS), ktorý tiež ako jeden zo zástupcov opozície o prísnejších majetkových priznaniach vyjednával, tvrdí, že zatiaľ nebolo žiadne stretnutie. "Tých pracovných skupín však má byť niekoľko - k zmene rokovacieho poriadku, k majetkovým priznaniam a už tretí rok je sľubovaná aj pracovná skupina, ktorá má riešiť zákon o poslancoch a platoch ústavných činiteľov tak, aby sa nemuseli každý rok zmrazovať platy. Verím, že Peter Pellegrini to myslí vážne, ale mal by si stanoviť termíny," odporučil Poliačik.

Pellegrini si vie predstaviť, ako povedal koncom januára v TA3, že by verejní činitelia napríklad bližšie opisovali, aké auto vlastnia. "Napríklad, či má niekto niečo v prenájme, alebo bližšiu konkretizáciu vozidiel, aby tam nebolo napísané len osobný automobil - 100-percentné vlastníctvo. Ale aby tam bol možno aj model, rok výroby. Myslím si, že toto je žiaduce," priznal Pellegrini.

Je za to, aby snemovňa prijala riešenie naprieč celý politickým spektrom. Plénum by mohlo novelu podľa neho schváliť ešte tento rok na jeseň, aby verejní činitelia podávali podrobnejšie majetkové priznania od roku 2016. Novelou sa má zaoberať obnovená pracovná skupina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.