Brankár New York Islanders Jaroslav Halák sleduje puk počas tretej tretiny zápasu NHL proti Calgary Flames v piatok 27. februára. Foto: TASR/AP

New York 28. februára (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák je už rekordérom jeho New York Islanders v zámorskej NHL v počte víťazstiev v sezóne. V noci na sobotu pomohol 26 úspešnými zákrokmi k triumfu domácich ostrovanov 2:1 nad Calgary, zaznamenal 33. výhru v ročníku a nechal za sebou bývalých klubových kolegov Billyho Smitha, Chrisa Osgooda a Ricka DiPietra.

Halákov slovenský spoluhráč a obranca Ľubomír Višňovský odohral vyše 17 minút a zaznamenal dve trestné minúty. Halákovi pokazil radosť z čistého konta 21 sekúnd pred koncom Josh Jooris, bolo by už jeho piate v ročníku. "Žiadny rekord som nenaháňal, chcel som iba vyhrať zápas. Chcel som si udržať čisté konto, ale máme výhru a to je dobré," citoval oficiálny portál ligy bratislavského rodáka, ktorý si vyslúžil aj honor prvej hviezdy zápasu. Islanders vyhrali ôsmykrát v posledných 11 zápasoch. Sú o dva body na čele Metropolitnej divízie pred rivalom NY Rangers, ktorý má ale tri zápasy k dobru.

V drese úradujúceho víťaza Los Angeles Kings debutoval slovenský obranca Andrej Sekera prehrou na ľade Anaheimu 2:4. Sekera, ktorý do Kalifornie prišiel z Caroliny, odohral takmer 22 minút a do štatistík si zapísal jeden mínusový bod. Jeho slovenský spoluhráč Marián Gáborík odohral vyše 16 minút a tiež skončil s jednou mínuskou. Králi v Honda Center viedli po dvoch tretinách 2:0. V tretej ale inkasovali štyrikrát a zaznamenali druhú prehru za sebou po predchádzajúcich ôsmich výhrach. Výhru domácim zaistil ich kanonier Corey Perry, najprv v 52. minúte strelil víťazný gól a potom výsledok spečatil do prázdnej brány. "Ich forčeking nám robil problémy celý zápas. A v poslednej tretine sme na to doplatili," povedal tréner hostí Darryl Sutter. Sekera hral v obrannej dvojici s bývalým spoluhráčom z Buffala Robynom Regehrom.

Boston vyhral v New Jersey 3:2 po predĺžení, slovenský kapitán Bruins Zdeno Chára nebodoval pri takmer 23 minútovom pobyte na ľade. Hostia získali dôležité body a upevnili si ôsmu pozíciu na Východe. Dva body (1+1) zaznamenal český 18-ročný mladík David Pastrňák. Diabli už bez Jaromíra Jágra, ktorého nahradil krajan Martin Havlát, v závere vyrovnali z 0:2 na 2:2. V predĺžení ale o výhre Bostonu rozhodol Ryan Spooner, ktorý mal šťastie, keď jeho projektil nešťastne tečoval do brány protihráč. Bol to vôbec jeho premiérový gól v profilige.

Chicago prehralo na ľade Tampy Bay 0:4, útočník "čiernych jastrabov" Marián Hossa až päťkrát vystrelil, no nebodoval. Gólman domácich Ben Bishop zlikvidoval všetkých 28 striel hostí a zapísal si druhé čisté konto v ročníku. Dva góly strelil Steven Stampkos, oboch vyhlásili za hviezdy duelu. Chicago prehralo po dvoch predchádzajúcich výhrach.

V ďalšom zápase Carolina už bez Sekeru zdolala na domácom Washington 3:0, brankár Hurricanes Anton Chudobin chytal všetkých 28 striel Capitals a zaznamenal prvý shutout v sezóne. Domáci už bez šance na play off strelili v každej tretine po jednom góle a dokázali, že vedia potrápiť favoritov. V drese Capitals sa nepresadil hviezdny Alexander Ovečkin, ktorý skončil s dvoma mínuskami. "Myslím, že sme hrali dobrý zápas. Hoci ani my sme sa nevyhli chybám. Keď sa dostanete do vedenia a dokážete ho aj zvýšiť, znamená to, že ste vo forme," hodnotil kouč domácich Bill Peters.

Dallas doma prehral s Coloradom 4:5 až po samostatných nájazdoch.

sumáre:

NEW JERSEY - BOSTON 2:3 pp (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)

Góly: 46. Zajac (Henrique, Josefson), 49. Tootoo (Cammalleri, Larsson) – 9. Paille (Eriksson), 42. Pastrňák (Kelly, Smith), 63. Spooner (Pastrňák, Krug). Brankári: Schneider - Svedberg, strely na bránku: 31:34, 16.592 divákov.

NY ISLANDERS - CALGARY 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 12. Strome (Tavares, Hamonic), 60. Clutterbuck (Kuľomin, Hickey) – 60. Jooris (Colborne, Russell). Brankári: HALÁK - Ramo, strely na bránku: 39:27, 16.170 divákov.

TAMPA BAY - CHICAGO 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Góly: 29. Boyle (Drouin), 38. Stamkos (Garrison, Nesterov), 48. Callahan (Filppula, Johnson), 58. Stamkos (Garrison, Hedman). Brankári: Bishop - Darling, strely na bránku: 29:28, 19.204 divákov.

DALLAS - COLORADO 4:5 pp a sn (0:0, 2:1, 2:3 - 0:0, 0:1)

Góly: 23. Eakin (Garbutt), 31. Spezza (Cole, Daley), 44. Eakin, 52. Roussel (Eakin, Lehtonen) – 30. Barrie (Duchene, Guenin), 46. Iginla (Guenin, Duchene), 47. Guenin (Landeskog, Barrie), 54. Landeskog (Barrie, O'Reilly), rozhodujúci nájazd O'Reilly. Brankári: Lehtonen - Varlamov, strely na bránku: 36:23, 15.431 divákov.

CAROLINA - WASHINGTON 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 18. Bellemore (Rask, Nestrašil), 31. Skinner (Lindholm, Nash), 60. Gerbe (Nestrašil, Faulk). Brankári: Chudobin - Holtby, strely na bránku: 38:28, 13.415 divákov.

ANAHEIM - LOS ANGELES 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)

Góly: 45. Kesler (Cogliano, Silfverberg), 47. Etem (Rakell, Sekáč), 52. Perry (Getzlaf, Manson), 60. Perry (Kesler) – 16. Lewis (Regehr, Greene), 31. McNabb (Kopitar, Doughty). Brankári: Gibson - Jones, strely na bránku: 32:22, 17.413 divákov.