Vládnucu stranu Syriza by aktuálne volila takmer polovica Grékov

Líder Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA) a grécky premiér Alexis Tsipras Foto: TASR/AP

Atény 28. februára (TASR) - Takmer polovica Grékov by podporila vládnucu ľavicovú stranu Syriza premiéra Alexisa Tsiprasa, ak by sa voľby konali tento týždeň. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Podľa prieskumu inštitútu Metron Analysis pre noviny Parapolitika by Syrizu podporilo 47,6 percenta respondentov, čo je výrazne viac než 36,3 percenta, ktoré strana získala vo voľbách pred mesiacom. Ide o výsledky na základe odpovedí voličov, ktorí uviedli, že by určite išli voliť.

Podpora stredopravej strany Nová demokracia, ktorá realizovala nepopulárne reformy v rámci medzinárodného finančného záchranného programu pre Grécko, klesla na 20,7 percenta oproti 27,8 percenta hlasov, ktoré dostala vo voľbách 25. januára.

Prieskum sa uskutočnil po tom, ako Grécko dosiahlo predĺženie aktuálneho programu finančnej pomoci o štyri mesiace. Jeho výsledky naznačujú, že grécka vláda si udržiava podporu veľkej časti verejnosti napriek obvineniam, že ustúpila od prísľubu ukončenia nepopulárneho záchranného programu a súvisiacich úsporných opatrení.

Viac než dve tretiny Grékov sú podľa prieskumu spokojné so spôsobom, akým Tsiprasova vláda rokovala s partnermi z EÚ, pokým 76 percent respondentov vníma pozitívne jej celkové doterajšie pôsobenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.