Hrozbou pre bankový sektor je koncentrácia voči rizikovým krajinám

Na snímka budova Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave, archívne foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 2. apríla (TASR) - Slovenský bankový sektor vlani zaznamenal nárast zisku. Medziročne sa zvýšil o 0,7 % na 560 miliónov eur. Trhové riziká v bankovom sektore na Slovensku zostali na nízkej úrovni, mierne sa však zhoršila likvidita bankového sektora. Významným rizikom naďalej ostáva koncentrácia bánk voči krajinám, ktoré sa považujú za rizikové. Vo svojej najnovšej Analýze slovenského finančného sektora za rok 2014 to konštatuje Národná banka Slovenska (NBS).

"Koncentrácia aj naďalej patrí medzi kľúčové charakteristiky slovenského bankového sektora. Banky vykazujú vysoké vystavenie voči vybraným klientom alebo vlastným finančným skupinám," priblížila národná banka. Zároveň uviedla, že niektoré veľké expozície bánk sú voči klientom v krajinách, ktoré sú vnímané ako rizikové. Medzi také patrí Ruská federácia, či Cyprus. "Naďalej zostáva aj pomerne vysoké vystavenie niektorých bánk voči vlastnej finančnej skupine," doplnila NBS.

Rizikom pre banky by mohol byť aj nárast úrokových sadzieb. "Postupne sa zvyšuje negatívny vplyv nárastu úrokových sadzieb na bankový sektor spôsobený tým, že toto zvýšenie sa skôr prejaví na náraste úrokových nákladov ako na náraste úrokových príjmov," spresnila národná banka.

Vlani sa mierne zhoršila likvidita bánk. Podľa NBS to bolo spôsobené rýchlym rastom úverov domácnostiam a čiastočne aj poklesom investícií do štátnych dlhopisov.

Finančné domy vlani zaznamenali rekordný nárast úverov. "Medziročné tempo rastu úverov retailu naďalej zrýchľovalo až na 12,2 % v decembri 2014, čo je najvyššia hodnota od vypuknutia finančnej krízy. Objemový nárast o 2,4 miliardy eur výrazne predbehol minulé roky," priblížila NBS.

Opäť začali vlani rásť aj vklady v bankách. "Vlani sa otočil trend spomaľovania rastu vkladov, ktorý trval približne dva roky. Medziročne v sektore pribudlo 1,3 miliardy eur, čo zodpovedá nárastu o 4,8 %. Ide o dvojnásobne vyšší objem než v roku 2013," vyčíslila NBS.

Ziskovosť bankového sektora za minulý rok predstavovala 560 miliónov eur. Bola nepriaznivo ovplyvnená nárastom prevádzkových nákladov bánk a nákladov na dane a odvody. "V ďalšom období je možné očakávať prehĺbenie tohto nepriaznivého vplyvu, najmä vzhľadom na zvýšenie nákladov v súvislosti s implementáciou bankovej únie, a to najmä vo forme poplatkov za dohľad a príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácií," skonštatovala NBS.

Slovenský bankový sektor však naďalej patrí k stabilným. "Z hľadiska stability bankového sektora je dôležité, že úroveň primeranosti vlastných zdrojov ostala na vysokej úrovni," skonštatovala NBS. Celková priemerná kapitálová primeranosť bánk dosiahla 17,3 %, ukazovateľ primeranosti základných vlastných zdrojov ostal na úrovni 16 %.

Niektoré banky počas druhého polroka 2014 dodatočne navýšili objem vlastných zdrojov. "Z pohľadu finančnej stability je pozitívnou skutočnosťou, že vyšší podiel ponechaného zisku či dodatočné navýšenie objemu vlastných zdrojov vykázali najmä banky, ktoré na konci roka 2013 vykazovali nižšiu hodnotu ukazovateľov kapitálovej primeranosti," dodala NBS s tým, že všetky banky na Slovensku tak spĺňajú regulatórne požiadavky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.