Obama odsúdil teroristický útok islamistov v Keni

Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 4. apríla (TASR) - Americký prezident Barack Obama v noci nadnes v telefonickom rozhovore s kenským prezidentom Uhurum Kenyattom vyjadril sústrasť v súvislosti so štvrtkovým teroristickým útokom, ktorý sa odohral v univerzitnom areáli v kenskom meste Garissa a pri ktorom zahynulo 147 ľudí. Obama súčasne potvrdil svoju návštevu Kene, ktorá sa uskutoční v júli tohto roku.

"Slová nemôžu dostatočne odsúdiť hrozné teroristické činy, ktoré sa odohrali v Garissa University College, kde boli nehanebne a kruto zmasakrovaní nevinní muži a ženy," uvádza sa v Obamovom vyhlásení.

Obama ubezpečil, že americká administratíva bude stáť po boku vlády a kenského ľudu v ich boji proti terorizmu a bude podporovať ich snahy o posilnenie súdržnosti komunít.

K spomínanému masakru sa prihlásili somálske islamistické milície aš-Šabáb, ktoré v piatok pohrozili, že na území Kene spáchajú ďalšie útoky podobné tomu, aký sa vo štvrtok odohral v univerzitnom areáli v meste Garissa. Útok islamistov si okrem 147 obetí vyžiadal aj asi 80 zranených. Väčšina obetí boli kresťania.

"Pre Keňanov nebude bezpečného miesta, kým ich jednotky budú v Somálsku," uviedol hovorca milícií aš-Šabáb šajch Alí Mohamúd Ráž v rozhovore pre proislamistickú rozhlasovú stanicu Andalus.

Agentúra Reuters pripomenula, že Keňa vyslala svojich vojakov do 20-tisícových mierových síl Africkej únie, ktoré v susednom Somálsku pomáhajú vládnym silám v ich boji proti milíciám aš-Šabáb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.