Poľsko si pripomenulo 75. výročie katynskej masakry

Na snímke pamätný múr s menami 22 000 poľských dôstojníkov a intelektuálov zavraždených Sovietmi v Katynskom lese počas 2. svetovej vojny v roku 1940, v ruskom meste Katyň, archívne foto Foto: TASR/AP

Varšava 4. apríla (TASR) - Poľsko si v piatok pripomenulo pamiatku tisícov svojich vojakov, policajtov a príslušníkov inteligencie zastrelených v roku 1940 sovietskou tajnou službou NKVD v Katynskom lese neďaleko ruského mesta Smolensk. Informovali o tom poľské médiá.

Na smútočnom obrade pri Hrobe neznámeho vojaka vo Varšave poľský prezident Bronislaw Komorowski uviedol, že tento zločin nemá obdobu v dejinách 20. storočia.

Pred príbuznými obetí i zhromaždenými príslušníkmi poľskej armády Komorowski zdôraznil, že spomienka na obete masakry v Katynskom lese musí byť neoddeliteľnou súčasťou úsilia zameraného na vybudovanie slobodného a bezpečného Poľska.

Komorowski pripomenul aj konflikt na susednej Ukrajine, keď konštatoval, že "žijeme v nestabilných časoch, keď sa v medzinárodných vzťahoch opäť prejavujú zlé, imperiálne tendencie". Nová situácia východe od našich hraníc si vyžaduje rozhodnosť a solidaritu, zdôraznil Komorowski.

Katynská masakra je pomenovanie masových vrážd poľských vojakov a civilistov počas druhej svetovej vojny, spáchanej NKVD a armádou. Obeťami bolo okolo 20.000 zajatých poľských dôstojníkov, policajtov a inteligencie, ktorých odvliekli do ZSSR počas obsadenia a neskoršej okupácie časti Poľska v roku 1939. Táto udalosť je jednou z najväčších tragédií v novodobých dejinách Poľska a stále zaťažuje poľsko-ruské vzťahy.

Masové hroby boli objavené v roku 1943, keď nemecké jednotky obsadili túto časť Sovietskeho zväzu. Vinu sovietskej NKVD a armády za masaker priznal až po skončení studenej vojny vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin.

Katynská masakra sa do poľských dejín zapísala aj druhýkrát, keď v roku 2010, počas cesty na spomienkovú akciu pri príležitosti jej 70. výročia, pri havárii vládneho lietadla neďaleko Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyňski a ďalší čelní politici a predstavitelia armádnych, cirkevných a občianskych kruhov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.