Video zachytáva IS, ako kladivami a samopalmi ničí staroveké mesto

Militant na videu, kde ničí kamennú sochu v meste Hatra, 3. apríla 2015 Foto: TASR/AP

Bagdad 4. apríla (TASR) - Video pochádzajúce údajne z dielne organizácie Islamský štát (IS) zachytáva, ako jeho extrémisti obrovskými kladivami ničia staroveké mesto Hatra a samopalmi Kalašnikov strieľajú do vzácnych sôch, napísal dnes bagdadský korešpondent tlačovej agentúry AP.

Hatra je na zozname svetového kultúrneho dedičstva Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Leží približne 110 kilometrov severozápadne od Mósulu, de facto hlavného mesta Islamského štátu v Iraku. Bola založená v 3. storočí pred n.l. a je známa svojimi chrámami a budovami s klenutými sieňami.

Na videozázname natočenom v noci nadnes vidno militanta na rebríku, opakovane tlčúceho kladivom do zadnej časti hlavy kamennej sochy, až sa táto zrúti na zem a rozbije. Video ukazuje aj ďalšieho militanta, ako páli kalašnikovom do inej sochy.

Videozáznam korešponduje so slovným spravodajstvom svetových tlačových agentúr z minulého mesiaca o ničení Hatry a bol umiestnený na webovej stránke islamských militantov, ktorú IS často používa. S informáciami o demolácii a ničení Hatry prišla začiatkom marca katedra archeológie Mósulskej univerzity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.