Českú ekonomiku podporia ďalšie dátové centrá

Ilustračné foto. Dátové centrum Google v Hamine, Fínsko. Foto: TASR/AP Photo

Praha 7. apríla (TASR) - Českú ekonomiku, ako informuje server iDNES, onedlho podporí niekoľko veľkých dátových centier. Vzniknú v nich tisíce pracovných miest. Firmy sa usilujú udržať si serverovú samostatnosť a rátajú s tým, že im servery v budúcnosti začnú zarábať peniaze.

Prísne strážených budov, ktoré slúžia na prevádzku serverov a inej infraštruktúry informačných technológií (IT), je v Česku niekoľko desiatok a v nasledujúcich týždňoch sa budú otvárať ďalšie. Náklady na výstavbu najväčších dosahujú stovky miliónov korún. Ale tento biznis sa vypláca čoraz viac.

Pôvodne boli služby spojené s dátovými centrami doménou telekomunikačných spoločností. Osem ich po fúzii s firmou GTS prevádzkuje český T-Mobil, aktivitu prejavujú aj O2 a české Rádiokomunikácie.

Servery teraz do vlastných priestorov za 150 miliónov Kč (5,44 milióna eur) sťahuje aj česká internetová jednotka Seznam.cz. Jej centrum v pražských Horných Počerniciach, strážené skenerom krvného riečiska, má začať fungovať v júni. Približne v rovnakom čase by malo byť dokončený aj hostivařský ServerPark spoločnosti VS Hosting.

Ešte tento mesiac začne poskytovať služby dátové centrum firmy Data-Spring impéria KKCG Karla Komárka.

Firmy očakávajú, že im dátové centrá začnú prinášať peniaze. Nádeje spájajú s rozvojom ich takzvaných cloudových služieb. Predpokladá sa, že zvýšený dopyt po nich prejavia firmy zo Západu. Aj preto Komárkovo impérium postavilo nové centrum pri rakúskych hraniciach.

(1 EUR = 27,570 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.