Proruskí separatisti odmietajú obvinenia z ostreľovania vládnych síl

Na archívnej snímke proruskí militanti ostreľujú delostrelectvom pozície ukrajinskej armády na letisku v Donecku na východnej Ukrajine 14. októbra 2014. Ukrajinská armáda spustila v nedeľu 18. januára 2015 v Donecku masovú operáciu, pri ktorej dobyli väčšinu doneckého letiska. Foto: TASR/AP

Kyjev 8. apríla (TASR) - Ministerstvo obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes odmietlo tvrdenia velenia ukrajinskej armády, že proruské jednotky ostreľovali pozície vládnych síl a použili pritom ťažkú delostreleckú techniku.

"My nepoužívame ťažké delostrelecké zbrane," uviedol pre agentúru TASS predstaviteľ "ministerstva obrany" DĽR. Obvinil vládne sily, že podobnými vyhláseniami "sa snažia zdiskreditovať DĽR a získať zámienku na ostreľovanie" pozícií povstalcov.

Zdroj dodal, že pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí pravidelne preverujú dodržiavanie dohody o odsune ťažkých zbraní z demarkačnej čiary, nekonštatovali žiadne porušenie dohovoru zo strany proruských síl.

Zdroj v DĽR reagoval na informáciu tlačovej služby vládnej protiteroristickej operácie (ATO), ktorá podľa agentúry UNIAN aj dnes potvrdila, že od utorka 18.00 h miestneho času do polnoci proruské sily ostreľovali pozície ukrajinskej armády z delostreleckých zbraní s kalibrom 122 mm, ktoré podľa mierovej dohody z Minska majú byť stiahnuté. Okrem toho boli použité aj mínomety s kalibrom 82 mm.

V štábe ATO v utorok na dôvažok zaregistrovali aj 22 prípadov ostreľovania ukrajinských jednotiek z ručných strelných zbraní. Najviac týchto prípadov sa odohralo v oblasti Donecka, konkrétne v okolí obcí Piski, Opytne, Majorsk a Avdijivka. Tento stav velenie ATO registruje od začiatku tohto týždňa.

V Luhanskej oblasti je síce situácia relatívne pokojná, aj keď aj tam zaznamenali ostreľovanie pozícií vládnych síl i prelety bezpilotných lietadiel v blízkosti prístavu Mariupol.

Agentúra Ukrinform dnes informovala, že predstavitelia pozorovateľskej misie OBSE 4. apríla opäť preverili miesta dislokácie ťažkých zbraní oboch znepriatelených strán a konštatovali, že s výnimkou jedného samohybného dela, ktoré patrilo ukrajinskej armáde, zostali všetky zbrane na miestach. Veliteľ príslušnej jednotky ukrajinskej armády vysvetlil, že samohybné delo je v opravárenskej dielni, uvádza sa v správe OBSE.

Pri ďalej previerke na iných miestach OBSE 5. apríla zistila u proruských síl dva chýbajúce raketomety Grad, čo velenie príslušnej jednotky nijako nevysvetlilo, uviedli pozorovatelia OBSE.

Misia OBSE tiež zaregistrovala presuny vojakov a ťažkej bojovej techniky oboch strán konfliktu, a to v oblastiach pod kontrolou vládnej armády v okolí obcí Muratovo a Mirnyj (obe ležia v Luhanskej oblasti). OBSE upozornila aj na aktivity v dedine Samsonivka kontrolovanej samozvanou Luhanskou ľudovou republikou (LĽR) a obciach Styla a Luhanske, ktoré obsadili jednotky DĽR.

Podľa dohody z Minska, podpísanej 12. februára zástupcami oboch strán, mali byť z demarkačnej čiary stiahnuté všetky ťažké zbrane s kalibrom nad 100 mm a presunuté na miesta určenia, kde podliehajú kontrolám OBSE. Pozdĺž demarkačnej čiary mala vzniknúť bezpečná zóna v šírke 50-140 kilometrov. Dohoda okrem iného predpokladá aj výmenu zajatcov, ústavnú reformu, stiahnutie všetkých cudzích vojakov a žoldnierov a obnovenie kontrol na hraniciach s Ruskom príslušníkmi ukrajinskej pohraničnej stráže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.