Vlani 1097 zamestnávateľov porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 8. apríla (TASR) - Inšpektoráty práce vlani vykonali najviac kontrol za posledné štyri roky, ktoré boli zamerané na dodržiavanie zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Celkovo uskutočnili 20.638 kontrol, preverili 17.746 subjektov a 50.488 zamestnancov. Inšpekcie ukázali, že 1097 zamestnávateľov porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania a "na čierno" pracovalo 2138 ľudí. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce, ktorú dnes vzal na vedomie kabinet Roberta Fica. Materiál predložilo na rokovanie Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Kontrolné orgány vlani zintenzívnili kontroly firiem, či dodržiavajú zákaz nelegálneho zamestnávania. Ako uviedol v správe rezort práce, počet vykonaných inšpekcií práce bol vlani najvyšší v porovnaní s predchádzajúcimi troma kalendárnymi rokmi. "Vykonané kontroly v roku 2014 boli v porovnaní s rokom 2013 navýšené o 29,20 %, v porovnaní s rokom 2012 o 134,5 % a v porovnaní s rokom 2011 boli výkony kontrol navýšené o 115,52 %," vyčíslilo ministerstvo.

Oproti predchádzajúcemu roku stúpol vlani počet firiem, ktoré zamestnávali ľudí "na čierno". Odhalené počty zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania vlani, predstavuje 6,18 % z počtu všetkých kontrolovaných subjektov. "Uvedený percentuálny podiel nelegálne zamestnávajúcich zamestnávateľov vykazuje stúpajúci trend oproti roku 2013, keď bolo odhalených 3,91 % nelegálne zamestnávajúcich zamestnávateľov z počtu skontrolovaných subjektov," konštatoval rezort práce.

Inšpektori práce pritom vlani zistili aj nelegálne zamestnávanie 58 mladistvých vo veku do 18 rokov a 80 cudzincov. Z hľadiska odvetví najviac porušovali zákaz o nelegálnom zamestnávaní firmy podnikajúce vo veľkoobchode a maloobchode, stavebníctve, ako aj v ubytovacích a stravovacích službách. "Zákaz nelegálneho zamestnávania bol porušovaný najviac malými zamestnávateľmi. Z hľadiska právnej formy bol v roku 2014 zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušovaný spoločnosťami s ručením obmedzeným a fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi," doplnil rezort práce s tým, že potrebné bude zamerať kontrolnú činnosť vo zvýšenej miere aj na zamestnávateľov pôsobiacich ako združenie, zväz alebo spolok.

Najvyšší počet nelegálne zamestnávaných fyzických osôb pritom odhalili v Košickom kraji a najnižší v Prešovskom kraji. Inšpektoráty práce vlani právoplatne uložili pokuty za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania 808 zamestnávateľom v celkovej sume 2,4 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.