BVS čelí zmenkovému rozkazu za sedem milióna eur a odvolaniu vedenia

Bratislavská vodárenská spoločnosť, ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 8. apríla (TASR) - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), a.s., čelí zmenkovému platobnému rozkazu, podľa ktorého mala do troch dní zaplatiť takmer 7,1 milióna eur za zmenky vydané ešte v roku 2000, ako aj odvolaniu predsedu predstavenstva Stanislava Beňa. Predstavenstvo a vedenie BVS podali námietky voči rozkazu, ktorý vydal Okresný súd Bratislava V. Nárok neuznávajú v celom rozsahu a navrhujú platobný rozkaz zrušiť. Podľa presvedčenia BVS a jej právnych zástupcov sú zmenky premlčané, chýba im materiálna podstata a navyše, v minulosti už boli umorené, čím stratili platnosť.

"Vymáhaná suma zahŕňa všetky náležitosti, vrátane úrokov z omeškania a súdnych trov. Doteraz sa konalo niekoľko súdnych sporov na rôznych úrovniach. Niektoré nie sú ešte ukončené, ide teda o zložitú kauzu," povedal TASR hovorca a vedúci komunikačného odboru BVS Alexander Buzinkay. Pripomenul, že zmenky v roku 2000 podpísal právny predchodca BVS, ktorými boli Západoslovenské vodárne a kanalizácie (ZVK). "V tom čase bola uzavretá mandátna zmluva, na základe ktorej mal sprostredkovateľ zabezpečiť financie pre ZVK. Na zabezpečenie tohto obchodu boli vtedajším vedením podpísané zmenky. Po nejakých štyroch mesiacoch bola mandátna zmluva vypovedaná a celý obchod bol zrušený s tým, že ZSV požiadali o vrátenie zmeniek, čo sa nestalo. Odvtedy tie zmenky existujú a kolujú," popísal históriu zmeniek Buzinkay.

Nasledoval rad rôznych súdnych sporov, ktorých predmetom bolo vyplatenie zmeniek. Preplatenie si po čase nárokovali dve rôzne spoločnosti. "Myslíme si, že zmenky sú už neplatné, ich vyplatenie bolo premlčané, keďže počas 15 rokov sa neuskutočnili právne kroky, ktoré by premlčaniu vyplatenia zmeniek zabránili. Stratila sa aj materiálna podstata zmeniek tým, že mandátna zmluva bola vypovedaná a boli už raz súdnou cestou aj umorené, a teda stratili platnosť," doplnil hovorca BVS.

Medzitým, ako povedal ďalej, sa objavila ďalšia séria tých istých troch zmeniek. "Má ich v rukách iná firma. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že jedny z nich sú falošné, čo potvrdil Kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru SR. Jedna séria sú teda originály a druhú vlastní firma so sídlom v Londýne, tie sú podľa expertízy údajne falšované. Voči zástupcovi firmy bolo vedené trestné stíhanie, alebo po čase bol spod obžaloby oslobodený," povedal Buzinkay.

Bratislavský magistrát má 59 % akcií BVS. V utorok (7.4.), ako povedal hovorca spoločnosti, informovali magistrát o podanom odpore. "Firma je v súčasnosti dosť destabilizovaná, keďže magistrát rozhoduje o odvolaní konateľa BVS," konštatoval Buzinkay.

"Pozajtra (piatok, 10.4., pozn. TASR) sa uskutoční mimoriadne valné zhromaždenie akciovej spoločnosti, na ktorom chce primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uvoľniť Stanislava Beňa z pozície predsedu predstavenstva, ale následne nechce vymenovať nikoho," informoval dnes v Bratislave novinárov pred sídlom BVS riaditeľ Inštitútu pre rozvoj bratislavského kraja (IRBK) Miroslav Dragun. "Nastane situácia, že BVS bude bez predstavenstva, čo podľa stanov znamená, že nebude mať kto podpisovať zmluvy. Tento krok kritizovali aj mestskí poslanci. Preto navrhujeme, aby sa zajtra (9.4.) pred rokovaním zastupiteľstva konal okrúhly stôl, kde by sa veci prediskutovali," povedal Dragun. BVS aj IRBK očakávajú, že zastupiteľstvo Beňa neodvolá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.