Ministri zahraničných vecí NATO rokujú o Islamskom štáte a Ukrajine

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, archívne foto Foto: TASR

Antalya 13. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí Severoatlantickej aliancie (NATO) budú dnes na stretnutí v tureckej Antalyi diskutovať o tom, ako by aliancia mohla zintenzívniť svoje úsilie v boji s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) na Blízkom východe. Na začiatku stretnutia to reportérom povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Súčasne vyzval na úplné uplatnenie minskej dohody o prímerí na Ukrajine. "Vyzývame Rusko, aby prestalo podporovať separatistov a stiahlo všetky svoje sily z východnej Ukrajiny," citovala Stoltenberga tlačová agentúra Reuters.

Je potrebné, aby Rusko začalo konať a pomohlo pri uplatňovaní dohody o prímerí na Ukrajine, povedal dnes americký minister zahraničných vecí John Kerry hovoriac o veľkej príležitosti na vyriešenie ukrajinského konfliktu.

"Toto je kľúčový moment pre Rusko i separatistov, aby splnili minskú dohodu," uviedol podľa agentúry DPA Kerry na úvod rokovaní ministrov NATO v Turecku. Súčasne apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina a na separatistov na Ukrajine, aby spolupracovali s vládou v Kyjeve.

Podľa Kerryho sa členské krajiny NATO zhodli na tom, že nemajú záujem na sankciách, ktoré však zostanú v platnosti, pokým nezavládne na Ukrajine mier.

Kerry bude dnes okrem iného informovať spojencov z NATO o svojich utorňajších rokovaniach s ruským prezidentom Putinom a šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Soči.

Ministri rokujú v Antalyi v čase pokračujúcej krízy na Ukrajine a nestability na Blízkom východe. Šéf americkej diplomacie sa tiež stretne osobitne s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom a s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom, informovala agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.