ANALYTICI: Ekonomika prekonala očakávania, najviac za posledné roky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 13. mája (TASR) - Rast slovenskej ekonomiky sa v prvom štvrťroku podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu (ŠÚ) SR zrýchlil na 3,1 %. Výkon hospodárstva tak prekonal očakávania analytikov a bol najvyšší za viac ako tri roky.

"Predstavuje to najrýchlejší medziročný rast od konca roku 2011. Tempo rastu prevýšilo naše aj trhové očakávania, ktoré boli opatrnejšie a predpokladali rast 2,5 %," zhodnotila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Podľa makroekonóma VÚB Andreja Aradyho rast ekonomiky dosiahol úroveň, kedy prirodzene pribúdajú pracovné miesta. Pracovný trh tak v prvých troch mesiacoch roka napredoval v ozdravovaní. "Medziročná dynamika rastu počtu pracovných miest síce klesla, ale stále sa udržala na veľmi slušných 1,8 %," vyčíslil.

Podrobnejšie údaje o štruktúre rastu zverejnia štatistici až v júni. Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) však údaje z mesačných štatistík signalizujú, že zdroje hospodárskeho rastu pochádzajú pravdepodobne viac z čistého exportu ako z domácej ekonomiky.

"Export sa rozbehol hneď začiatkom roka, pričinili sa o to najmä automobilky. Potiahol aj importy, ale tie rástli pomalšie ako export. Dostatočný predstih rastu exportu pred importom vytvoril predpoklady na to, aby čistý export výraznejšie prispel k zrýchleniu ekonomického rastu," argumentujú ekonómovia z centrálnej banky.

V rámci domácej ekonomiky sa dá podľa nich očakávať rast investičného dopytu, a to vďaka oživeniu stavebnej produkcie aj zrýchlenému dovozu investičných tovarov. Východiská pre rast súkromnej spotreby sú silné, ale tržby v maloobchode ich zatiaľ dostatočne nepotvrdili, upozornili analytici. "V dôsledku toho očakávame slabší vývoj spotreby v porovnaní s marcovou predikciou," dodávajú.

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis poukazuje na indikátory z eurozóny na čele s Nemeckom, ktoré sú oproti začiatku roka na lepších úrovniach a naznačujú zlepšovanie externého prostredia. "To by sa malo pretaviť aj do zrýchlenia už solídneho rastu slovenskej ekonomiky," avizuje. Pomáhať by mala naďalej uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), slabý kurz eura a nízke ceny energií. Rizikom ostáva vývoj v Grécku, pomôcť ekonomike by naopak mohlo skoré odstránenie sankcií voči Rusku, dodáva Pánis.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.