Do zahraničia dochádza denne pracovať desaťtisíce Maďarov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Budapešť 9. júna (TASR) - Desaťtisíce Maďarov denne dochádza za prácou do zahraničia, zhruba päťnásobne viac než pred desiatimi rokmi. Napísal to dnes spravodajský server Vg.hu, podľa ktorého 83 % dochádzajúcich pracuje v Rakúsku, na Slovensko chodí z Maďarska pracovať denne 2400 ľudí.

Dôvodom tohto javu, ktorý súvisí aj so vstupom Maďarska do Európskej únie, podľa Ústredného štatistického úradu (KSH) sú nevýhodné podmienky domáceho trhu práce, výrazný rozdiel v úrovni miezd v zahraničí, ale dôvodom dochádzania za prácou do zahraničia môžu byť aj rodinné väzby a kultúrne dôvody.

Najviac Maďarov chodí pracovať do Rakúska, najmä do Viedne či do Grazu. Ich počet je 22.500. Rakúska priemerná mzda je trojnásobná oproti maďarskej, poznamenáva server, podľa ktorého ostatné krajiny sú už však podstatne menej lákavé.

Na Slovensko chodia pracovať najmä občania SR žijúci v Maďarsku. V Rumunsku existujú rodinné väzby v oblastiach, kde žije maďarská menšina, preto tam za prácou chodia viacerí Maďari. Najmenej dochádzajúcich smeruje na Ukrajinu, do Srbska, Chorvátska a Slovinska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.