Grécko predložilo nový návrh, Tsipras varuje pred vylúčením z eurozóny

Grécky premiér Alexis Tsipras v parlamente v Aténach 5. júna 2015 Foto: TASR/AP

Atény 9. júna (TASR) - Grécko dnes predložilo veriteľom nový návrh reforiem. Deň pred kľúčovými rokovaniami s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Uviedli to zdroje z Bruselu, ktoré nechceli byť menované. Informovala o tom agentúra DPA. "Dostali sme návrhy, ktoré teraz vyhodnocujeme," cituje DPA jeden zo zdrojov.

Ďalší zdroj (z Atén) zas uviedol, že pondelkové (8.6.) rokovania šéfa gréckeho tímu vyjednávačov Euklidisa Tsakalotosa a eurokomisára Pierra Moscovica neprinieslo žiadny zlom.

Grécky premiér Alexis Tsipras medzitým v rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera vyhlásil, že ak bude Grécko prinútené odísť z eurozóny, rovnaký osud môže čakať aj Španielsko alebo Taliansko, čo povedie ku kolapsu celého menového bloku. "Bude to začiatok konca eurozóny," povedal Tsipras pred blížiacimi sa rokovaniami s Merkelovou a Hollandom.

Ak politické vedenie Európy nevie zvládnuť problém ako je Grécko, ktoré sa podieľa len 2 % na výkone európskej ekonomiky, ako budú trhy reagovať na krajiny, ktoré čelia oveľa väčším problémom, ako Španielsko alebo Taliansko s vyše dvojmiliardovým verejným dlhom, pýta sa Tsipras v rozhovore.

"Ak Grécko zbankrotuje, trhy začnú okamžite hľadať ďalšiu obeť. Ak rokovania zlyhajú výdavky európskych daňových poplatníkov budú enormné," varoval.

Uviedol tiež, že jeho vláda sa chce dohodnúť s partnermi v eurozóne a Medzinárodným menovým fondom, ale nemôže akceptovať politiku úspor, ktoré žiadajú od Grécka výmenou za finančnú pomoc.

Európa a tzv. inštitúcie (Európska komisia, Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond) musia uznať, že úsporné opatrenia zlyhali. Nie je to ľahké rozhodnutie, ale musia myslieť na ekonomické náklady trvalej krízy, alebo čo je ešte horšie, na historický účet za zlyhanie, dodal Tsipras.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.