Na projekty z eurofondov si Slovensko požičia 600 miliónov eur od EIB

Zo 166. schôdze vlády SR 10. júna 2015 v Bratislave. Na snímke zľava minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 10. júna (TASR) – Slovensko si na projekty financované z eurofondov v novom programovom období požičia 600 miliónov eur od Európskej investičnej banky (EIB). Vyplýva to z návrhu na uzavretie dohody medzi bankou a SR z dielne ministerstva financií, ktorý dnes schválil kabinet Roberta Fica.

Rámcový úver od EIB je určený na spolufinancovanie prioritných projektov v rámci Partnerskej dohody SR na roky 2014 až 2020. Ide o operačné programy (OP) Výskum a inovácie, Integrovaná infraštruktúra, Ľudské zdroje, Kvalita životného prostredia, Efektívna verejná správa, Technická pomoc a Integrovaný regionálny OP.

"Prioritou je zameranie investícií na kľúčové odvetvia rastu, a tými sú dopravná infraštruktúra, výskum, vývoj a inovácie, podpora malých a stredných podnikov, ochrana životného prostredia, digitálna agenda, energetická efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie. Nemenej dôležité budú investície do zamestnanosti, vzdelávania, sociálneho začlenenia a v neposlednom rade aj do zvýšenia efektívnosti verejnej správy," uvádza ministerstvo financií v materiáli.

Z celkovej sumy 14,3 miliardy eur určenej pre jednotlivé operačné programy by mali európske zdroje tvoriť takmer 10,7 miliardy eur a národné spolufinancovanie 3,6 miliardy eur. V rámci slovenského príspevku bezmála 2,5 miliardy eur pôjde zo štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov konečných prijímateľov a zvyšných 1,158 miliardy eur práve vo forme vládneho úveru od EIB.

Predložená dohoda predpokladá spolufinancovanie všetkých OP v sume 1,158 miliardy eur. Vzhľadom na možnosť čerpať na dva OP rámcový úver aj od Rozvojovej banky Rady Európy však EIB zatiaľ pripravila dohodu len na prvú časť v sume 600 miliónov eur. "Ministerstvo financií si ponecháva do budúcnosti možnosť rozhodnutia, od ktorej banky a v akom pomere sa tieto dva OP budú spolufinancovať, a to v závislosti od aktuálnych finančných podmienok jednotlivých tranží úverov v čase ich čerpania," vysvetľuje rezort.

Rámcový úver od EIB vo výške 600 miliónov eur sa môže čerpať maximálne v piatich tranžiach, pričom prvá nepresiahne sumu 200 miliónov eur. Úver bude možné čerpať do 31. decembra 2023. Podmienky tranže budú stanovené až v čase čerpania. Výhodou úveru je okrem nízkych úrokov a dlhšej doby splatnosti aj to, že ministerstvo neplatí EIB žiadne poplatky v súvislosti s čerpaním alebo splácaním jednotlivých tranží.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.