Cvičenie krízového manažmentu Inex 5 sa uskutoční 3. a 4. decembra

Zo 166. schôdze vlády SR 10. júna 2015 v Bratislave. Na snímke vľavo minister financií SR Peter Kažimír a predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 10. júna (TASR) - Cvičenie krízového manažmentu Inex 5 sa uskutoční 3. a 4. decembra 2015. Vyplýva to z návrhu Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR, ktorý dnes na svojom rokovaní prerokoval a schválil vládny kabinet. V rámci cvičenia Inex 5 je Slovenská republika zodpovedná za podrobné plánovanie, realizáciu a vyhodnotenie svojho vlastného cvičenia.

Cieľom štábneho cvičenia Inex 5 je podľa ÚJD poskytnutie základu pre posilnenie národných a medzinárodných opatrení krízového a havarijného manažmentu týkajúceho sa vyrozumenia, komunikácie a získavania zdrojov prostredníctvom výmeny výsledkov a skúseností z cvičenia zúčastnených krajín, s cieľom identifikovať osvedčené postupy a spoločné problémy, ktoré je potrebné riešiť.

Séria medzinárodných havarijných cvičení Inex pripravovaná Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a jej Agentúrou pre jadrovú energiu (NEA) sa ukázala ako úspešná pri testovaní, zisťovaní nedostatkov a zlepšení opatrení odozvy na jadrové udalosti a rádiologické mimoriadne situácie na národnej aj medzinárodnej úrovni.

"Cvičenie Inex 5 bude riešiť aspekty manažmentu mimoriadnych udalostí v oblasti vyrozumenia, internej a externej krízovej komunikácie a rozhrania v rámci SR a aj vo vzťahu k medzinárodným organizáciám na všetkých úrovniach riadenia od Ústredného krízového štábu a krízových štábov okresných úradov až po činnosti držiteľa povolenia," priblížil ÚJD.

Úrad jadrového dozoru SR pri príprave materiálu aktívne spolupracoval s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a s ďalšími ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy.

Správu o vykonaní a vyhodnotení cvičenia simulovanej havárie jadrového zariadenia Inex 5 v SR predloží predsedníčka ÚJD, v spolupráci s ministrom vnútra SR a ministrom zdravotníctva SR, na rokovanie vlády SR do 30. septembra 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.