Slovenská republika bola vlani vo výrobe elektriny sebestačná

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 10. júna (TASR) - Slovenská republika bola vlani vo výrobe elektriny sebestačná. "Spotreba elektriny v SR v roku 2014 stagnovala s mierne importnou bilanciou medzi spotrebou a výrobou elektriny," konštatuje sa v Správe Úradu vlády (ÚV) SR o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2014, ktorú dnes prerokoval a vzal na vedomie vládny kabinet.

Spotreba zemného plynu v SR v ostatných rokoch stagnuje. Domáca ťažba zemného plynu predstavuje málo významný objem, závislosť Slovenska od dovozu sa pohybuje stále na úrovni okolo 98 %.

Úplné prerušenie dodávok plynu do SR sa vlani nezaznamenalo. "Iba v období od septembra 2014 najvýznamnejší dodávateľ plynu na Slovensku zaznamenával krátenie denných dodávok od spoločnosti Gazprom Export, ktoré sa pohybovalo v rozsahu od 8 do 56 %. Ako príčina krátenia boli uvádzané technické dôvody, respektíve plnenie zásobníkov v rámci Ruskej federácie," spresnil ÚV.

V správe sa zároveň pripomína, že v septembri 2014 sa spustila komerčná prevádzka plynovodu Vojany – Užhorod, ktorým sa zabezpečuje preprava plynu na Ukrajinu cez hraničný bod Budince. Prepravná kapacita slovensko-ukrajinského plynovodného prepojenia je 27 miliónov m3 plynu denne. "Realizácia projektu prepojenia Slovenska a Maďarska bola ukončená a v súčasnosti prebieha obmedzená testovacia fáza," dodal ÚV SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.