Slovensko sa zúčastnilo na cvičení krízového manažmentu NATO

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 10. júna (TASR) – Fiktívny konflikt medzi dvoma ostrovnými štátmi v Indickom oceáne preveril krízový manažment Severoatlantickej aliancie (NATO). Do cvičenia s názvom NATO CMX 15, ktoré sa uskutočnilo v termíne od 4. do 10. marca, sa zapojila aj Slovenská republika.

Cieľom bolo precvičiť aliančné a národné konzultácie a kolektívny rozhodovací proces, ako aj interakciu s veliteľskými štruktúrami NATO v krízovej situácii, ktorej obsahom sú námorné operácie, nasadenie síl rýchlej reakcie NATO. V slovenských podmienkach zas bolo cieľom precvičiť rozhodovací a plánovací proces pri nasadení špecifických spôsobilostí Ozbrojených síl SR do priestoru operácie NATO.

Do cvičenia sa na Slovensku zapojili viaceré ministerstvá či napríklad Slovenská informačná služba a Národný bezpečnostný úrad. "Cvičenie splnilo svoje ciele a preukázalo schopnosť orgánov krízového riadenia SR aktívne a plnohodnotne pôsobiť v rámci krízového riadenia NATO," konštatuje sa v materiáli, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.

Slovensko malo napríklad v rámci cvičenia zabezpečiť vyslanie vojakov. Pre vypuknutie závažnej infekčnej choroby na fiktívnom ostrove v Indickom oceáne zas dostalo urgentnú požiadavku na poskytnutie zdravotníckeho tímu.

Cvičenia sa okrem krajín NATO zúčastnili aj zástupcovia partnerských krajín Austrálie, Fínska, Japonska, Švédska a Ukrajiny. Cvičenie riadil generálny tajomník NATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.