V sklade pohonných hmôt v Kyjeve opäť došlo k výbuchu

Hasiči hasia požiar palivového skladu v meste Vasylkiv, približne 30 kilometrov juhozápadne od Kyjeva v utotok 9. júna 2015. Silná explózia usmrtila v utorok množstvo ukrajinských hasičov bojujúcich s požiarom, ktorý v oblasti pri hlavnom meste Kyjev zachvátil v noci nadnes palivový sklad. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinského ministra vnútra Arsena Avakova. V skladisku v meste Vasylkiv, približne 30 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, sa do plameňov dostalo najmenej deväť nádrží na uskladnenie najmä benzínu. Celé okolie zahalil hustý čierny dym stúpajúci z plameňov. Foto: TASR/AP

Vasyľkiv 10. júna (TASR) - Vo veľkom sklade pohonných hmôt neďaleko ukrajinskej metropoly Kyjev, kde v pondelok večer vypukol požiar, došlo dnes ráno opäť k výbuchu, informovalo dnes ukrajinské ministerstvo vnútra s tým, že pri výbuchu nebol nikto zranený.

Úrady dnes opäť ubezpečili obyvateľstvo Kyjevskej oblasti, že v súvislosti s požiarom im nič nehrozí - agentúra RIA Novosti však pripomenula, že vyhlásili evakuáciu ľudí z priľahlej oblasti.

Úrady dnes súčasne popreli tvrdenia médií, že požiar ohrozuje obývané oblasti a neďalekú vojenskú základňu.

Námestníčka ministerstva životného prostredia Svitlana Kolomijecová dnes vo vysielaní televíznej stanice 112 Ukrajina ubezpečila, že do ovzdušia sa nedostali nebezpečná látky.

Odporučila občanom, aby neotvárali okná a čo najmenej sa zdržiavali vonku. Uviedla tiež, že obsah CO2 v ovzduší je porovnateľný s obsahom emisií, ktoré v Kyjeve denne vyprodukuje 100.OOO automobilov.

Podľa najnovšej bilancie si požiar v sklade, ktorý sa nachádza v obci Kriačky v okrese Vasyľkiv, vyžiadal štyri obete na životoch - troch hasičov a jedného zamestnanca -, ako aj 12 zranených.

Sklad horí od pondelka večera, keď plamene postupne zachvátili 17 zásobníkov. Do utorka večera sa hasičom podarilo zlikvidovať požiar na 14 z nich. Ukrajinský úrad pre mimoriadne situácie dnes ubezpečil, že situáciu má plne pod kontrolou. V oblasti sú nasadení okrem hasičov aj vojaci a polícia.

Z nádrží, ktoré požiar zachvátil, malo osem kapacitu 900 kubických metrov, ostatné boli menšie. Celková kapacita skladu je 25.000 kubických metrov.

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov dnes podľa agentúry RIA Novosti informoval, že najmenej štyri zásobníky už vyhoreli úplne. Dodal, že tento variant presadzujú aj privolaní experti, ktorí odporučili požiar lokalizovať a nechať obsah zásobníkov zhorieť. Avakov ich návrh podporil, o čom svedčí aj jeho tweet, že "rýchlu likvidáciu požiaru nechceme platiť životmi hasičov".

Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania. Podľa ukrajinského ministerstva vnútra pracuje polícia s tromi verziami pravdepodobného vzniku požiaru, ktorými sú "porušenie pravidiel platných pre skladovanie pohonných hmôt; technická porucha; alebo podpaľačstvo".

Podľa spoločnosti BRSM-Nafta, ktorá palivový sklad vlastní, mohol byť požiar výsledkom podpaľačstva s cieľom narušiť podnikanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.