Britská polícia pátra po matkách, ktoré sa s deťmi vydali do Sýrie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn/Berlín 16. júna (TASR) - Britská polícia pátra po troch sestrách a ich deviatich deťoch, ktorých rodiny sa obávajú, že odcestovali do Sýrie, aby sa pridali k príbuzným bojujúcim v občianskej vojne. Do tejto krajiny odišli pravdepodobne aj dve nemecké tínedžerky tureckého pôvodu.

Trojica žien Khadija, Sugra a Zohra Dawoodové, ako aj ich deväť deti vo veku od troch do 15 rokov, boli za nezvestné vyhlásené pred piatimi dňami, informovala dnes agentúra Reuters.

Podľa správ médií ženy s deťmi sa vydali na cestu do Medíny v Saudskej Arábii, avšak tam sa ich stopa stratila. Existujú obavy, že sa mohli pokúsiť kontaktovať svojho brata, ktorý je podozrivý, že bojuje v Sýrii na strane extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Právnik manžela jednej z nezvestných žien predpokladá, že ženy s deťmi mohli odcestovať do Turecka a odtiaľ do Sýrie.

Manželia nezvestných žien sú touto situáciou šokovaní, uviedla pre televíziu Sky News poslankyňa mestského zastupiteľstva v Bradforde Naz Shahová. Príbuzní majú podľa nej obavy o bezpečnosť nezvestných žien a detí. Spresnila tiež, že sa pracuje aj na zisťovaní dôvodov, prečo sa ženy rozhodli pre takýto čin bez súhlasu svojich manželov.

Britské úrady odhadujú, že do Sýrie vycestovalo viac ako 700 Britov, pričom väčšina z nich sa podľa všetkého pridala k IS, ktorý má pod svojou kontrolou rozsiahle územia nielen v Sýrii, ale aj v Iraku. Medzi tými, ktorí sa vydávajú na takúto cestu, bývajú aj celé rodiny. Britská polícia uviedla, že medzi osobami zadržanými vlani po ich návrate z konfliktných zón bolo 11 percent žien a 17 percent ľudí do 20 rokov.

O podobnom prípade informovala v pondelok aj nemecká televízia ARD v relácii Panoráma. Podľa nej odišli začiatkom júna zrejme do Sýrie dve Nemky s tureckymi koreňmi vo veku 17 a 18 rokov. Keď sa to dozvedel otec jednej z nich, spáchal uplynulý víkend samovraždu. Podľa rodín oboch dievčat, ktoré sa spojili s tureckými úradmi, mali byť pred niekoľkými dňami v Istanbule. Kde sa nachádzajú teraz, nie je známe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.