Český minister vnútra: Pri riešení migrácie chce ČR pomáhať dobrovoľne

Na snímke zľava podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Robert Kaliňák, premiér SR Robert Fico, minister obrany ČR Martin Stropnický, premiér ČR Bohuslav Sobotka a minister vnútra ČR Milan Chovanec počas spoločného fotografovania pred tretím spoločným zasadnutím vlád ČR a SR na zámku vo Valticiach na južnej Morave 12. mája 2015. Foto: TASR

Luxemburg 16. júna (TASR) - Česká republika je schopná prijať na svojom území okolo 1400 azylantov, zasadzuje sa však za dlhodobejšie systémové riešenie situácie spôsobenej prílevom migrantov, a tým nie sú povinné kvóty, ako to požaduje Európska komisia. Uviedol to dnes minister vnútra ČR Milan Chovanec po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu.

Rada ministrov sa dnes v Luxemburgu zaoberá otázkami, ako čeliť rastúcemu prílevu migrantov do Európy.

Chovanec pripomenul, že česká vláda schválila zásadu, že chce pomáhať na dobrovoľnej báze a nechce automatický prerozdeľovací mechanizmus, ktorý nič nerieši.

"My riešime následky a nie príčiny. Chceme debatovať o tom, aké budú akcie smerom k organizovanému zločinu, k pašerákom ľudí, ktorí zarábajú na prevoze ľudí v núdzi do Európy a destabilizujú našu vnútornú bezpečnosť. Musíme sa zamerať na tento typ zločinu," uviedol minister.

Na otázku, či v Rade ministrov existuje dostatočná blokačná menšina proti povinným kvótam pre azylantov, Chovanec spresnil, že krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sa dohodli na spoločnom postupe, rovnaký postoj majú aj pobaltské krajiny a Británia. Dodal, že deň za dňom sa situácia mení, dôkazom čoho sú aj nové reštriktívne opatrenia Rakúska a sľuby Talianska, že pristúpi k "nešpecifikovaným" tvrdším opatreniam.

"Nebude to jednoduchá debata, ale mali by sme odísť s nejakým výsledkom. Nemalo by to byť v rovine, že všetci odídeme s posolstvom povinných kvót, toto nie sme ochotní akceptovať," zdôraznil minister.

Na otázku, ako môže ČR pomôcť Taliansku a Grécku, ktoré sú najviac vystavené prílevu migrantov, Chovanec uviedol, že česká vláda chce pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú, ktorí sú priamo ohrození. Vyše 60 percent migrantov sú podľa neho ekonomickí migranti, pričom zavedením automatických kvót ich iba nalákame, aby prišli aj ďalší - najmä za situácie, keď na líbyjských brehoch čakajú státisíce ľudí.

Chovanec zároveň pripomenul, že Praha pred týždňom ponúkla Taliansku tri druhy pomoci. Vo finančnej rovine by išlo v prvej fáze o príspevok 900.000 eur, ďalej je to ochota poslať personál v podobe špecialistov a do tretice podpora v podobe technických opatrení, napríklad prístroje na nočné videnie na stráženie pozemných hraníc. Zatiaľ od talianskych partnerov odpoveď nedostali.

"My sme v dobe krízy na Balkáne prijali pol tisíca ľudí z Bosny a Hercegoviny. Sme pripravení prijať ďalších, ale opätovne hovoríme, že to nie je riešenie, musíme nájsť systémové riešenie, ako bojovať s týmto problémom. My chceme diskutovať o funkčných dlhodobých opatreniach," povedal na záver Chovanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.