Finančná správa reaguje na Patrika Tkáča z J&T daňovou kontrolou

Patrik Tkáč Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 16. júna (TASR) - Vyjadrenia spolumajiteľa J&T Banky a Poštovej banky Patrika Tkáča, ktorý na svojom Facebooku písal o tom, ako klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku, si všimli aj daňoví kontrolóri. Píše o tom v dnešnom vydaní Denník N. Transakcie má preveriť špeciálny tím kontrolórov, ktorí sú zameraní na oblasť cezhraničných daňových vzťahov.

"Prezident Finančnej správy poveril tento tím špecialistov, aby bezodkladne vykonal v tejto veci miestne zisťovanie. V prípade potreby požiadame Cyprus o otvorenie bilaterálnej daňovej kontroly," potvrdila denníku hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Koho presne skontrolujú, daniari nespresnili.

Tkáč na Facebooku vysvetľoval, že úvery jeho bánk cyperským firmám sú v skutočnosti len obchodmi so slovenskými, respektíve českými klientmi, ktorí chcú využívať priaznivé cyperské dane. Reagoval tak na vyjadrenia poslanca Miroslava Beblavého, ktorý si všimol, že 43 % úverov, ktoré pražská J&T Banka s pobočkou aj na Slovensku vlani poskytla, šlo cyperským firmám.

Daňová poradkyňa Renáta Blahová rovnako na Facebooku upozornila, že zamedzenie dvojitého zdanenia sa pravdepodobne klientov týchto bánk netýka. Z vyjadrení Tkáča totiž vyplýva, že na Cypre v skutočnosti nepodnikajú, nemajú tam zamestnancov, len tam optimalizujú dane.

"Prípady indikujúce účelové obchádzanie, znižovanie daňovej povinnosti alebo konanie daňových subjektov, pri ktorom dochádza k nevhodnej účelovej aplikácii daňového práva spôsobom, ktorý predstavuje jeho zneužitie, sú a budú predmetom sústredeného záujmu kontrolórov finančnej správy, špeciálne školených a zameraných na oblasť cezhraničných daňových vzťahov vrátane transferového oceňovania," uviedla vo svojom stanovisku pre Denník N Finančná správa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.