Líbyjské islamistické milície popreli Balmuchtárovu smrť pri nálete

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Káhira 16. júna (TASR) - Líbyjská radikálna skupina poprela správy o smrti alžírskeho teroristu Muchtára Balmuchtára pri nedávnom americkom nálete na ciele vo východnej časti Líbye. Uvádza sa to v jej vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Twitter.

Islamistické milície Ansár aš-Šaría dnes na Twitteri zverejnili vyhlásenie so zoznamom siedmich mien obetí víkendového amerického náletu, pri ktorom mal Balmuchtár údajne prísť o život. Jeho meno však na zozname nefiguruje, uviedla agentúra Reuters.

"Velebíme týchto hrdinov... popierame však zabitie akejkoľvek ďalšej osoby okrem tých, ktorých sme vymenovali a ktorí sú synmi tejto krajiny (Líbye)," zdôrazňuje sa vo vyhlásení. Agentúre Reuters sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť jeho autenticitu.

Balmuchtárovu smrť oznámila minulú nedeľu líbyjská vláda. Americké ministerstvo obrany to však nepotvrdilo.

Muchtár Balmuchtár je jedným z lídrov militantnej džihádistickej skupiny al-Murábitún, pôsobiacej v Mali, Nigeri a Líbyi, ako aj bývalým vojenským veliteľom severoafrickej odnože al-Káidy. Je podozrivý aj z prepadnutia a útoku na plynárenský komplex Ajn Amenás na juhovýchode Alžírska zo 16. januára 2013. Balmuchtárom vedené komando vtedy žiadalo ukončenie intervencie francúzskej armády proti islamistom v Mali. Komando v komplexe zajalo vyše 700 ľudí, z toho 130 cudzincov. Alžírska armáda objekt oslobodila, ale útok neprežilo 39 rukojemníkov a 29 útočníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.