Levoča chce z eurofondov dokončiť obnovu Námestia Majstra Pavla

Na snímke pohľad na hlavnú skriňu zreštaurovaného najvyššieho gotického oltára na svete z dielne Majstra Jána Pavla z Levoče v Chráme svätého Jakuba v Levoči 6. mája 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Levoča 16. júna (TASR) - Mesto Levoča už má pripravené projekty, na ktoré chce získať finančné prostriedky z Európskej únie (EÚ) v novom programovom období. Zároveň podľa primátora Milana Majerského pripraví ďalšie, podľa nových opatrení, vyhlásených výziev a v nich stanovených podmienok a cieľov. "Okrem iného chceme získať finančné zdroje na 2. a 3. etapu prestavby Námestia Majstra Pavla, kde sú dohromady stanovené predbežné náklady na viac ako 4,6 milióna eur, pričom časový horizont projektu je v rokoch 2016 až 2018," uviedol pre TASR Majerský.

Ďalším zo zámerom levočskej radnice je rekonštrukcia a modernizácia historického objektu na Námestí Majstra Pavla číslo 58, ktorý by slúžil na posilnenie kultúrneho potenciálu mesta. Náklady projektu sú tu stanovené na 1,7 milióna eur. V ďalšom historickom objekte na námestí chce mesto získať zdroje na zvyšovanie energetickej účinnosti, a to vo výške 140.000 eur. Oba projekty by mohli byť v prípade úspechu zrealizované na budúci rok. "V neposlednom rade by sme chceli z eurofondov budovať na budúci rok a aj v roku 2017 parkovacie plochy na sídlisku Západ, kde predpokladáme náklady vo výške viac ako 215.000 eur. Okrem toho je zámerom mesta v rovnakom časovom horizonte zrevitalizovať rekreačný areál pri vodnej nádrži za takmer 1,6 milióna eur," doplnil primátor.

Mesto Levoča chce čerpať eurofondy v oblastiach zameraných na dopravu, cezhraničnú spoluprácu, využívanie kultúrneho potenciálu so zameraním na Svetové dedičstvo UNESCO. V súčasnosti ešte samospráva nezaslala žiadne žiadosti na získanie prostriedkov z EÚ, nakoľko pre jednotlivé operačné programy neboli vyhlásené výzvy riadiacimi orgánmi.

V minulom programovom období sa levočskej radnici podarilo získať zdroje z EÚ napr. na modernizáciu Materskej školy na ul. Železný riadok vo výške 321.000 eur, ale tiež na obnovu a rozšírenie Základnej školy na Ul. Francisciho vo výške takmer 1,9 milióna eur a Základnej školy na Ul. Gašpara Haina vo výške viac ako 1,57 milióna eur. Na 1. etapu prestavby Námestia Majstra Pavla získalo mesto zdroje vo výške viac ako jeden milión eur. Ďalším z projektov, ktoré Levoča financovala z eurofondov, bolo uzatvorenie a rekultivácia skládky komunálneho odpadu, na ktorý získala takmer 3,6 milióna eur, či budovanie Hnedej priemyselnej zóny, kde investícia presiahla 7,8 milióna eur.

"Nové vedenie mesta má veľký záujem zvýšiť podiel eurofondov pri investičných akciách pre ďalší rozvoj, zveľaďovanie a propagáciu Mesta Levoča, najmä na obrovský kultúrny potenciál mesta a značky Svetového dedičstva UNESCO. Zvýšenie podielu eurofondov chceme dosiahnuť hlavne zabezpečením projektov vypracovaných so zameraním na dopravnú infraštruktúru, zamestnanosť a kultúrny potenciál, naplňovaním strategických cieľov, zlepšením kvality života občanov mesta ako aj návštevníkov mesta," uzavrel Majerský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.