MERS je podľa WHO varovným signálom, ale nepredstavuje globálnu hrozbu

V Južnej Kórei zomreli dvaja ľudia, ktorí sa infikovali blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS). Podľa agentúry Jonhap sa vírusom MERS nakazilo v Južnej Kórei doteraz 25 ľudí; 682 ľudí z okolia pacientov je v karanténe alebo sú pod osobitným dohľadom lekárov. Na snímke ľudia s rúškami na tvári na ulici v juhokórejskom Soule. Foto: TASR/AP

Ženeva/Londýn 17. júna (TASR) - Vypuknutie epidémie blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS) v Južnej Kórei je dôkazom toho, že smrtiace infekčné ochorenia môžu udrieť kedykoľvek. Zatiaľ však nepredstavuje globálnu hrozbu, uvádza sa v dnešnom stanovisku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Závery zo stretnutia krízového štábu WHO ukázali, že vírus MERS dosiaľ nesplnil podmienky potrebné na vyhlásenie stavu núdze v súvislosti globálnym ohrozením verejného zdravia, približuje agentúra Reuters.

"Toto vypuknutie (epidémie MERS) je varovným signálom. Ukazuje, že vo vysoko pohyblivom svete by mali byť všetky krajiny stále pripravené na neočakávanú možnosť vypuknutia tohto, ale aj iných závažných infekčných ochorení," uvádza sa v komuniké agentúry OSN so sídlom v Ženeve.

Medzinárodné predpisy v oblasti zdravotníctva definujú ohrozenie verejného zdravia na globálnej úrovni ako mimoriadnu udalosť, ktorá vzhľadom na medzinárodné šírenie ochorenia predstavuje riziko pre ostatné členské krajiny WHO a môže tiež vyžadovať koordinovanú medzinárodnú odozvu.

Vírus MERS sa prejavuje kašľom, horúčkami a môže viesť k smrteľnému zápalu pľúc či zlyhaniu obličiek. Zaznamenali ho hlavne v Saudskej Arábii a Južnej Kórei, avšak cestujúci toto ochorenie preniesli aj do ďalších 25 krajín sveta.

Nákaze blízkovýchodným respiračným syndrómom podľahne približne 38 percent pacientov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.