Vydávanie elektronických preukazov poistenca sa posúva na jún 2016

Foto: TASR/František Iván

Bratislava 17. júna (TASR) - Elektronické preukazy poistenca sa nezačnú vydávať od septembra tohto roka, ale až od júna 2016. Počíta s tým pozmeňujúci návrh k novele zákona o omamných látkach, ktorý dnes poslanci NR SR schválili.

Návrh podal poslanec Smeru-SD Richard Raši. Tvrdí, že posunutie termínu neohrozí celoplošné zavedenie eHealth-u plánované na 1. januára 2017 ani koniec vydávania preukazov poistenca. Ten je naplánovaný na 31. decembra 2016. Rovnaký názor má aj súčasný šéf rezortu zdravotníctva Viliam Čislák. "Samotný termín zavádzania eHealth-u ani konečný dátum vydávania elektronických preukazov poistenca sa nemení," vyhlásil.

Posunutie termínu vydávania preukazov s čipom Raši navrhol preto, že existujú možné riziká spojené s prebiehajúcim verejným obstarávaním na Národnom centre zdravotníckych informácií na projekt "Informačný systém ePP". V ňom práve prebieha časť "Vyhodnocovanie ponúk" a podľa Rašiho neprišlo k naplneniu pôvodne plánovaného termínu ukončenia verejného obstarávania. Pozmeňujúci návrh by mal teda pomôcť predísť komplikáciám a zabezpečiť bezproblémové vydávanie preukazov.

Elektronizácia zdravotníctva, tzv. eHealth sa má po rokoch posunúť bližšie k realite. Projekt, ktorý má priniesť elektronickú zdravotnú knižku či elektronickú preskripciu, sa v súčasnosti testuje. Vyžiadal si zatiaľ náklady asi za 47 miliónov eur. Do pilotnej prevádzky ho chcú uviesť na jeseň tohto roku.

Zdravotníctvo má elektronicky fungovať od roku 2017, termín sa však už viackrát posúval. Ten aktuálny by mal byť podľa kompetentných reálny. EHealth má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Pacienti budú mať po novom vlastnú elektronickú zdravotnú knižku. Terajšie preukazy poistenca nahradia elektronické, v súčasnosti na ne beží verejné obstarávanie. Vstupnou bránou do služieb bude Národný portál zdravia.

Benefity elektronizácie majú spočívať napríklad v rýchlej dostupnosti údajov o pacientovi pri stavoch ohrozujúcich život či lepšej preskripcii liekov. Tie sa majú predpisovať elektronicky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.