Medziročná inflácia v eurozóne sa v máji zrýchlila na 0,3 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Luxemburg 17. júna (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v máji zrýchlila. Motorom rastu bolo zdraženie zeleniny, tabaku a zvýšenie cien v kaviarňach a reštauráciách. Naopak, brzdou inflácie bol pokles cien energií. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Medziročne sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v máji 2015 zvýšili o 0,3 % po stagnácii v apríli, uviedol Eurostat. Index spotrebiteľských cien v Európskej únii (EÚ) sa v máji zvýšil rovnako o 0,3 % po 0,0 % v apríli. V máji 2014 dosiahla medziročná inflácia 0,5 %, respektíve 0,6 %.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v eurozóne rovnako ako v celej EÚ zvýšili o 0,2 %.

Osem členských štátov EÚ zaznamenalo v máji 2015 medziročný pokles cien. Najprudšie sa ceny znížili na Cypre (-1,7 %), v Grécku (-1,4 %) a v Slovinsku (-0,8 %). Naopak, najviac ceny vzrástli v Rumunsku a na Malte (v oboch krajinách o 1,3 %) a v Lotyšsku (1,2 %). Na Slovensku spotrebiteľské ceny v máji medziročne klesli o 0,1 %.

Najväčší pozitívny vplyv na medziročnú infláciu v eurozóne mali v máji ceny zeleniny (+0,09 percentuálneho bodu), reštaurácií a kaviarní (+0,08 bodu) a tabaku (+0,07 bodu). Naopak, najväčší negatívny vplyv mali ceny palív (-0,34 bodu), vykurovacieho oleja (-0,15 bodu) a plynu (-0,08 %).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.