Nový stavebný zákon má po rokoch priniesť poriadok do výstavby

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. júna (TASR) – Skvalitniť, urýchliť a zvýšiť efektívnosť výstavby na Slovensku má nový stavebný zákon, ktorý by mal po 40 rokoch nahradiť dodnes platnú právnu normu. Legislatívu z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR dnes poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

"Nový zákon si kladie za cieľ riešiť aj aktuálny celospoločenský problém zníženia úrovne disciplíny vo výstavbe," uvádza rezort v predkladacej správe. Návrh upravuje procesy obstarávania a schvaľovania územných plánov, umiestňovania, ohlasovania a povoľovania stavieb vrátane kolaudácie, odstraňovania stavieb, osobitné oprávnenia stavebného úradu, štátneho stavebného dohľadu a sankcie. Inštitút vyvlastnenia má byť po novom riešený samostatným zákonom.

Zákon rozširuje povinnosť mať územný plán na všetky obce. Zavádza zastavovací plán, ktorý má obsahovať podrobné lokálne podmienky pre nezastavané stavebné pozemky, a tak postupne nahradiť terajšie ad hoc rozhodovanie stavebných úradov o umiestnení stavby v správnom konaní.

Právna norma podľa ministerstva racionalizuje konania tým, že obmedzuje správne konanie o umiestnení stavby zavedením zásadného priameho vplyvu zastavovacích plánov. Pri drobných stavbách ho ruší úplne a pri jednoduchých stavbách ho spája so stavebným povoľovaním do jediného konania, čím sa zjednoduší a skráti schvaľovací proces stavieb.

Súčasťou návrhu je tiež presné definovanie nepovolenej stavby a postupu stavebného úradu pri riešení tohto problému. Zohľadňuje účasť investora na porušení zákona rozložením zodpovednosti, sankcií a ochranných opatrení aj na ostatných účastníkov nepovolenej výstavby. Ide napríklad o dodávateľa stavebných prác či dodávateľov vody a energií. Zároveň sa vylučuje možnosť dodatočného stavebného povolenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.